Denizli’de Trabzon Hurması: Yaşken 4 lira kurutulduğunda 40 lira!

Denizli’nin alternatif ürünlerinden Trabzon hurması hasadı Honaz ilçesinde başladı. Trabzon Hurması, yaş ve kuru olarak tüketilebilirken, yaş olarak 3,5-4 TL civarında satılan ürün, kurutulduğu zaman 35-40 TL gibi bir fiyatla alıcısına ulaşıyor.

Honaz ilçesinde üretici İbrahim SARIKAYA’ya ait bahçede yapılan Trabzon Hurması hasadına İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz ERKAYA, İl Müdürü Yardımcısı Saffet ÜGE, Honaz Ziraat Odası Başkanı Hasan YELEK, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Abdullah Ali SEVİN, Honaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emre AŞKIN ile İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri katıldı. Hasat sonunda Denizli İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yılmaz ERKAYA ve beraberindeki heyet Mehmet Ali KABA’ya ait aile işletmesine giderek Trabzon Hurmasının kurutma aşamaları hakkında detaylı bilgiler aldı.

Yerelde vatandaşlarımızın kendi ihtiyaçları için meyve bahçelerinin bir kısmında yetiştirdikleri Trabzon hurması üretim alanlarında, son yıllarda ürünün daha fazla tanınır hale gelmesi ve piyasada oldukça rağbet görmeye başlaması ile gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Denizli’de Honaz, Sarayköy, Merkezefendi ve Pamukkale İlçelerinde oldukça yaygın olarak yetiştirilen Trabzon Hurması, yaş ve kuru olarak tüketilebilmektedir. Kilogramı yaş olarak 3,5-4 TL civarında satılan ürün, kurutulduğu zaman 35-40 TL gibi bir fiyatla alıcısına ulaşmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Darısı mutfağımızın başına

Gastronomide sürdürülebilirlik denince akla hemen atıksız ilkesi gelebilir ama...

Vedat Milor: Roma’da birkaç güzel gün

Roma’da insan neler yapar? Kahveye gider, bara gider. Yaz...

Sahrap Soysal: Suyuna bandıra bandıra

Üzerinde sıcacık dumanı tüterken suyu da cızırdayan bir güveç...

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...