Denizli’de kavun üreticisi isyan etti: Tam sömürü düzeni

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Sofular köyünde hasat ettiği kavunu satamayan üretici isyan etti. Tüccarın zararına fiyat verdiği kavunlar bir haftadır köy meydanında bekliyor. Üretici Ali Rıza İncikabı, “Hale gidiyorsun para istiyorlar. Pazara gidiyorsun para istiyorlar. Üretici kendi malını satamıyor. Tam sömürü düzeni” diyerek tepkisini dile getirdi.

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Sofular ve Çiftlik köylerindeki kavun üreticileri ürünlerini satılamadığı için ortada kaldı. Hasat edilen kavunları köy meydanına getiren üretici bir haftadır tek bir tüccarın bile ürün almadığını belirtti, verilen fiyatın ise maliyetleri karşılamadığından yakındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın ziyaret ettiği çiftçiler, girdi maliyetlerinin yüzde 300 arttığını buna karşın kavunlarına geçen yıldan daha düşük fiyat verildiğini söyledi.

“TAM SÖMÜRÜ DÜZENİ”

Üretici Ali Rıza İncikabı, geçen yıl 100 liraya aldıkları tarım ilacını bu yıl 450 liradan 100 liralık gübreyi de 350 liradan aldıklarını belirtti.

İncikabı, “Geçen sene kavunun kilosu 2 liraydı. Her şeyin fiyatı artarken kavunun fiyatı daha da düştü. Özellikle yakıt fiyatı belimizi büktü. Taban fiyat olması lazım. Ürünü kendisi satmak isteyen üretici de zor durumda Hale gidiyorsun para istiyorlar. Pazara gidiyorsun para istiyorlar. Üretici kendi malını satamıyor.  Belediyeler pazarda her yeri satmış. Üretici gidip kendi malını satamıyor. Zabıta gelip başına dikiliyor. Tam sömürü düzeni” diye isyan etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk patrona Suriyeli işçi çalıştırma şartı

Ziraat Bankası, KOBİ’lere 1,5 milyon lira kredi desteği verecek....

Cengiz Çakır: Tarımsal Üretim Planlaması Yönetmeliği

23 Mart 2023 tarihinde 5488 sayılı Tarım Kanunu'nun 7’nci...

3 boyutlu yazıcıyla üretilen ilk vegan somon raflarda yerini aldı

Geleceğin gıdalarının konuşulduğu bir dönemde, 3 boyutlu yazıcıyla üretilen...