Çözüm yine doğada

0
347

Ekonomik çıkar ve kentleşme adına zarar verilen doğal alanlar ekosistem restorasyonuyla iklim krizine karşı mücadelede insanlığa büyük katkı sağlar.

Ekosistem restorasyonu denildiğinde aklımıza ilk gelen ormanlar olabilir. Bunun elbette birçok nedeni var. Karbon nötrleme çalışmalarında birçok şirketin ağaç dikme kampanyaları veya doğum günü hediyesi olarak adınıza dikilmiş bir ağaç bağışı, insan ve çevre sağlığı açısından olumlu etkiler yaratır. Öte yandan ekosistem restorasyonu denildiğinde 8 tür restorasyon karşımıza çıkar. Gezegenimizdeki tüm çeşitlilik ve bunların birbiriyle etkileşimi yaşamın anahtarıdır.

Kentsel Alanlar: Kentsel alanlar ekosistem restorasyonu için büyük bir potansiyele sahip. Kentlerde yağmur hasadının teşvik edilmesinden okul bahçelerinde, parklarda yeşil alan ve vahşi yaşamı destekleyen alanların inşasına kadar uygulanabilecek birçok yöntem bulunuyor. Sanayi ve madencilikle kirlenen bölgeler ise rehabilite edilebilir. Bunun en güzel örneklerinden biri ABD’nin New York Kenti’nde bulunan Fresh Kills Park. Burası ülkenin en büyük çöplüklerinden biriyken 15 yıldır devam eden çalışmalarla arazinin dönüştürdüğü ve geleceği ortaya çıkardığını ilan eden halka açık bir parka dönüştü.

TARIM ARAZİLERİ

Aşırı kullanım, kimyasal ilaç, gübre ve toprak erozyonu derken tarım arazileri hasar alıyor. Bu nedenle tarım alanındaki yeşil teknolojiler yalnızca tarım arazilerini değil çevresindeki yaban hayatı için de yaşamsal değer taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz