Çiftçiye ‘Bu ürünü niye ektin’ cezası geliyor

0
1272

Çiftçi istediğini değil, Tarım Bakanlığı’nın izin verdiği ürünü ekecek. Aksi taktirde çiftçiye ceza yağacak. Düzenleme ‘çiftçiyi sopalayamazsınız’ sözleriyle eleştirildi.

ERDOĞAN SÜZER

Halkı gıda zamları ve gıda güvenliği riskiyle karşı karşıya bırakan iktidar şimdi de çiftçiye adeta ‘sopayla’ ürün planlamasına zorluyor. AKP milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu ve Tarım Komisyonu’nda görüşülen yasa teklifine göre, Tarım Bakanlığı arz ve talep durumuna göre hangi yöredeki çiftçinin, hangi tarımsal ürünü ne miktarda ekeceğini ilan edecek.

Çiftçi bulunduğu bölgede ilan edilen ürün dışında hiçbir ürünü tarlasına ekemeyecek. Plan dışına çıkıp başka bir ürün eken çiftçi önce yazılı olarak uyarılacak. Uyarıya karşın 12 ay içinde plana uymayan çiftçi, 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

Çiftçi ikinci yılda da farklı ürün ekmeye devam ederse elde ettiğin ürünün yıllık brüt hasılasının yüzde 1’i ila 5’i oranında cezaya çarptırılacak.

Düzenlemeyi eleştiren İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Sizin istediğinizi ekmedi diye çiftçiyi sopalayamazsınız” dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/ciftciye-niye-ektin-cezasi-geliyor-7615970/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz