Çiftçinin girdileri 15 aylık artış serisini sürdürdü, yıllık artış oranı yüzde 50’ye dayandı: Tarlada ucuzluk hayal

Ali Can Polat

Üretici temsilcileri tarımsal girdilerdeki hız kesmeyen artışın etkisiyle, enflasyon düşse bile ucuz gıdaya ulaşmanın çok uzak olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ait Tarım Girdi Fiyat Endeksi’ni (Tarım-GFE) açıkladı. Endeks aylık yüzde 1.16 artarken yıllık bazda yüzde 49.93’e yükseldi. Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetlerde yıllık artış yüzde 76 olurken alt kırılımlara bakıldığında aylık en yüksek artış yüzde 7.04 ile tohum ve dikim materyalinde oldu.

Yıllıkta en yüksek artış yüzde 165.31 ile veteriner harcamalarında görüldü. Artışı değerlendiren çiftçi temsilcileri, “Bu maliyetlerle üretim de ucuz ürün de hayal” derken halciler, “Meyve-sebze yurttaşa hep pahalı” dedi.

Artan yüksek maliyetlere hasat döneminde baskılanan satış fiyatları da eklenince çiftçinin iflas ettirildiğini söyleyen Çiftç-iSen Başkanı Ali Bülent Erdem, “Çiftçi tarım şirketlerine muhtaç hale geliyor, aile işletmeleri sona eriyor. Türkiye tarımı şirketlerin eline bırakılıyor. Maliyetlerdeki artış durmadan ucuz ürün üretmek imkânsızken satış fiyatı baskılanarak ucuzlatılmaya çalışıyor. Maliyetler böyle arttıkça ucuz ürün olamaz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...