CHP’li vekil Meclis’te arıcı tulumu giydi, AKP’lilere ‘duman’ sıktı: Sahte bal…

CHP’li vekil Mustafa Adıgüzel arıcıların sorunlarını anlatırken arıcı tulumu giydi. Vekillere “Kulaklarınızın dikkatini çekemedik belki gözlerinizinkini çekeriz” diyen Adıgüzel AKP’lilere doğru da ‘duman’ sıktı.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’den Meclis’te arıcı tulumu giyerek arıcıların sorunlarına dikkat çekti. Meclis’teki vekillere de isyan eden Adıgüzel “Evet milletvekiliyiz ama milletvekilliği üst kimliğimiz değil asıl kimliğimiz mesleklerimiz ben bir arıcı çocuğuyum babam beni arıcılık parasıyla okuttu. Ordu’daki 4.000, Türkiye’deki 100.000 arıcıyı temsilen konuşuyorum” dedi.

‘SEKTÖRDEN KOPUŞ YÜZDE 30’UN ÜZERİNDE’

Adıgüzel şunları söyledi: “Ülkemiz zengin florası ve arı ırk ve ekotip varlığı sayesinde 114 bin ton bal üretimi ile; dünyada 2. Sırada; 9,2 milyon arılı kovan varlığı ile de 3. Sıradadır. En Son verilere göre; ülkemizde 100.399 arıcı bulunmaktadır. Ama, hem üretim maliyetlerindeki artış hem de sahte bal, arıcılık sektörünü 3 yıldır sekteye uğramıştır. Arıcılık yapan kişi sayısı azalmış, sektörden kopuşlar başlamıştır. Bu yılki sektörden kopuş %30’un üzerindedir.

ARICILIĞIN BAŞLICA SORUNLARINI SIRALADI

1-Üretim Maliyetleri: 2023 Temmuz ayında 1 kg balın maliyeti 127 lira idi. Şimdi 200 liranın üzerinde. Kovan başı 60 lira destek ise yetersiz olmaktadır.

2-Gezginci Arıcılıkta Yaşanan Sorunlar: Ülkemizde 9 ay arıcılık yapılabilmektedir. Arıcıların %75’i gezginci arıcıdır, %15’i yöresel arıcılık ve %10’u da sabit arıcılık yapmaktadır. Yılda 1000 kilometrenin üzerinde yol gidiyorlar. Bu nedenle gezginci arıcılara mazot desteği verilmelidir. Avrupa’da gezginci arıcılara akaryakıt desteği sağlanmaktadır. Ayrıca arının bal yapmadığı (kış sezonunda) aç kalmasını engelleyecek kadar şeker desteği de arıcılara verilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...