Cengiz Çakır: Avrasya yaban domuzu

Avrasya yaban domuzu (Sus scrofa) tüm kara memelileri arasında en yaygın coğrafi dağılım gösterenlerden biridir. Birbirinden bağımsız olarak Güneydoğu Asya, Uzak Doğu ve Anadolu dahil olmak üzere pek çok yerde evcilleştirilmiştir. Yabanıl olarak eski çağlarda ilkel avcıların başlıca kaynaklarından biri olmuştur. Yeterince kaldığı yerlerde zevk için yapılan avların en önemli hedefidir.

Aşırı avlanma ve arazi kullanımındaki değişimler yaşam alanlarının parçalanmasına yol açtığından, İngiliz adaları, İskandinavya ve Kuzey Afrika’nın bazı kısımlarında 17. yüzyılda nesli tükenmiştir. İsveç’e yeniden getirilen domuzlardan kaçanlar İngiliz adalarında yeni sürüler oluşturmuştur. Bölgesel olarak Mısır, Libya, Norveç ve İrlanda’da bulunmamaktadır. Bitkisel ürünlere verdiği zararlardan dolayı çoğu ülkede hayvansal zararlı olarak nitelenmiş olan yaban domuzları yabanıl hayatı koruma alanları dışında korumasız kalmışlar ve bir av hayvanı sayılmışlardır.

POPÜLASYON (NÜFUS)

Sus scrofa tüm domuzlar arasında en fazla yayılma gösterenidir. Antarktika dışındaki bütün kıtalarda bulunmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Asya gibi yoğun avlanan yerlerde domuz nüfusu baskılansa da yayılma alanının pek çok kısmında bol miktarda bulunan bir türdür. Avrupa’daki Avrasya yaban domuzu popülasyonları 20. yüzyılın son döneminde belirgin olarak artmıştır. Son zamanlarda artış hızı azalsa da çoğu alanda artış sürmektedir. Doğu Avrupa popülasyonları Afrika domuz hummasına yakalanmıştır.

YAŞAM ALANI VE ÇEVRE

Yarı çöl alanlardan tropik yağmur ormanlarına kadar, ılıman ormanlardan, çayır alanlarına, kamışlıklara, tarımsal alanlardan, meralara kadar pek çok alana yayılabilir. Avrupa’da geniş yapraklı ormanları, özellikle her dem yeşil meşelikleri tercih eder. Bozkır, Akdeniz makilikleri ve tarımsal alanlar gibi su ve yakında ağaç örtüsü bulunan açık alanlarda da yaşayabilir. Avrupa’da Pirene dağlarında 2400 metre yüksekliğe kadar bulunabilmektedir. Asya’da daha yüksek rakımlarda da görülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...