Buğdayda neler oluyor? Kaliteli buğday fiyatları sert bir şekilde yükseliyor! Makarna firmalarının hamlesine dikkat!

Gaziantep Ticaret Borsasında buğday fiyatlarındaki sert yükseliş bugün de devam etti. Özellikle makarnalık buğday fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekerken, arpa ve mısır fiyatları da arttı. Makarnalık buğday fiyatlarındaki sert yükseliş, makarna firmalarının bir hamlesi olarak değerlendirilirken, çiftçinin bu hamleye karşı dikkatli olması gerektiği belirtildi.

KALİTELİ BUĞDAY FİYATI İKİ GÜNDE 450 LİRA ARTTI!

Gaziantep Ticaret Borsası’nda makarnalık buğday fiyatları bugün 8500 TL/tona kadar çıktı. Pazartesi günü en yüksek 8050 TL/tondan işlem gören makarnalık buğdayın iki günde tonda 450 lira birden artması dikkat çekti. Ticaret Borsasında işlem gören ekmeklik buğday fiyatlarında bir değişiklik olmazken, makarnalık buğday fiyatlarındaki sert yükseliş, Türkiye’nin kaliteli buğday sorununu bir kez daha gündeme getirdi.

MAKARNA FİRMALARININ HAMLESİ OLABİLİR! ELİNDE KALİTELİ BUĞDAYI OLAN ÇİFTÇİ BU HAMLEYE KARŞI ÇOK DİKKATLİ OLMALI!

Türkiye’nin önde gelen makarna firmalarının yoğunlukla Gaziantep bölgesinde olması ve bu firmaların kaliteli buğday talebinin Gaziantep Ticaret Borsasındaki makarnalık buğday fiyatlarını artırdığına dikkat çekilirken, bu yükselişin önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Ancak bu konuda çiftçinin çok dikkatli olması gerektiği belirtilerek, “Makarnalık buğdaydaki sert artışın kaliteli buğdayı borsaya çekmek için makarna firmaları tarafından yapılan bir hamle olabilir. Makarnalık buğdayda fiyatlar yukarı çekildikten sonra gelen ürün miktarının artmasıyla birlikte fiyatlar biranda sert düşebilir. Onun için elinde ürün bulunan çiftçinin bu hamleye karşı çok dikkatli olması gerekiyor” uyarısında bulunuluyor

GAZİANTEP TİCARET BORSASINDA KALİTELİ BUĞDAY FİYATINDA İKİ GÜNDE YAŞANAN DEĞİŞİM ŞÖYLE

Gaziantep Ticaret Borsası’nda Pazartesi günü Sert Buğday diye tabir edilen makarnalık buğday fiyatları en yüksek; 1’inci Grup 8050 TL/ton, 2’nci Grup 7850 TL/ton ve 3’üncü Grup 7600 TL/tondan işlem görmüştü.

Bu fiyatlar Salı günü yani dün 1’inci Grup 8300 TL/ton, 2’nci Grup 8100 TL/ton ve 3’üncü Grup 7800 TL/tona çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Yeni üretim sezonu yeni ümitler

Eylül ayı, tarımsal üretim sezonunun başlangıcı kabul edilir. Eylül...

Rüştü Bozkurt: Tarımda önemli bir başlangıç

✔  “Tarım ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapmak için atılan...

Türkiye de var: 32 ülkeye iklim değişikliği davası

Portekizli gençler Türkiye dahil 32 ülke hakkında iklimle ilgili...