Bu tarla Türk tarımına damga vuracak

0
449

Sivas’ta bilim insanları tarafından kuraklığa ve hastalıklara karşı dayanıklı olarak geliştirilmeye çalışılan tahıl ve baklagiller için çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ), Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinde görevli akademisyenler tarafından Türk tarımına damga vuracak çalışmalar yürütülüyor. Yazlık ekim sezonun başlamasıyla birlikte çalışmalarına hız kazandıran donanımlı ekip, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de tehdit eden kuraklık felaketine karşı dayanıklı ve yüksek verimli bitkilerin geliştirmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

<p>Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ), Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinde görevli akademisyenler tarafından Türk tarımına damga vuracak çalışmalar yürütülüyor. Yazlık ekim sezonun başlamasıyla birlikte çalışmalarına hız kazandıran donanımlı ekip, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de tehdit eden kuraklık felaketine karşı dayanıklı ve yüksek verimli bitkilerin geliştirmesi için çalışmalarını sürdürüyor.</p>

240 dönümlük tarımsal arge merkezinde tahıldan baklagillere binlerce çeşit ve çeşit adayı üzerinde ıslah çalışmaları yapan bilim adamları geliştirdikleri tohumlarla Türk çiftçilerin dünya tarımında söz sahibi olmasını hedefliyor.

<p> 240 dönümlük tarımsal arge merkezinde tahıldan baklagillere binlerce çeşit ve çeşit adayı üzerinde ıslah çalışmaları yapan bilim adamları geliştirdikleri tohumlarla Türk çiftçilerin dünya tarımında söz sahibi olmasını hedefliyor.</p> <p> </p>

“SOĞUĞA, KURAĞA VE HASTALIKLARA DAYANIKLI ÇEŞİTLER GELİŞTİRME ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

SBTÜ Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Araştırma Görevlisi İlker Yüce, yulaf bakımından soğuğa dayanıklı çeşitler geliştirme üzerine çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Yazlık ekim sezonumuza başlamış bulunmaktayız. Burada baklagiller, tahıllar ve yem bitkileri üzerinde çalışmalar yapıyoruz.

<p><strong>“SOĞUĞA, KURAĞA VE HASTALIKLARA DAYANIKLI ÇEŞİTLER GELİŞTİRME ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”</strong></p> <p>SBTÜ Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Araştırma Görevlisi İlker Yüce, yulaf bakımından soğuğa dayanıklı çeşitler geliştirme üzerine çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Yazlık ekim sezonumuza başlamış bulunmaktayız. Burada baklagiller, tahıllar ve yem bitkileri üzerinde çalışmalar yapıyoruz. </p>

Baklagiller üzerinde genellikle başta fasulye, nohut olmak üzere mercimek, bakla, bezelye, soya gibi bitkilerle çalışıyoruz. Tahıllarda ise kışa girerken ekim yapmıştık. Sivas iklim bakımından sert geçen bir iklime sahip. Burada tahıllarda da buğday, arpa, yulaf gibi bitkiler üzerinde çalışıyoruz. Özellikle kış soğuğuna ve kuraklığa dayanıklı çeşitler geliştirme üzerine çalışmalar yürütüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz