Bodrum mandalinasında rekolte yüzleri güldürdü

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum yarımadasında bu yıl 7-8 bin ton civarında mandalina alacağımızı tahmin ediyoruz. Bu miktar geçen yıla göre biraz daha fazla” dedi.

Ortakent, Bitez, Yalıkavak, Yalıçiftlik ve Turgutreis başta olmak üzere, Bodrum Yarımadası’nın birçok bölgesinde mandalina bahçesi bulunuyor. Mandalinanın ekonomik değerinin artırılması ve gelecek kuşaklara da tanıtılması için ilçede yıl içerisinde belediye başta olmak üzere farklı kurumlarca çeşitli etkinliklerde düzenleniyor.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un mandalinayla tanışmasının 1950’li yıllarda başladığını belirterek, birçok tarlaya mandalina dikildiğini, Bodrumluların o dönem mandalinaya büyük önem verdiğini belirtti.

Kendisinin de mandalina bahçesinde büyüdüğünü anlatan Aras, “Mandalina çok narin bir ürün olduğu için yaz aylarında bakmak gerekiyordu. O nedenle oturduğumuz ev ilçe merkezinde, mandalina tarlamızda da yazlık evimiz vardı. Biz çocukluğumuzu hep mandalina bahçelerinde geçirirdik. Sulama, bakım ve hasadını da ailemizle birlikte yapardık” dedi.

“Gelecek kuşaklara da aktarmak istiyoruz”

Ailesinin uzun yıllar gelirini hep mandalinadan elde ettiğini aktaran Ahmet Aras, şöyle konuştu:

“Ailem mandalina bahçelerinde hasat yaptı ve gelirlerini de bununla elde etti. 90’lı yıllardan sonra Bodrum’da turizmin başlamasıyla daha kolay para kazanma yolu başladı. O yüzden mandalina bahçeleri kaderine terk edildi ve miraslarla çok bölündü. Küçüldükçe ekonomik değeri de azaldı. Bodrum mandalinası maalesef eski değerinde değil. Bazı vatandaşlarımız artık tarlalara masraf etmek istemiyor. Eskiden mandalina bizim yaşam kaynağımızdı. Bütün geçimimizi hep mandalinadan elde ederdik. Okullarımızı da evlerimizi de mandalina sayesinde tamamladık. Ağaçları bizim dedelerimiz dikti, onların ellerinden sulandı. Yıllarca mandalinaya emek verdiler. Onları bir vefa duygusuyla korumak, büyüklerimizin mirasına da sahip çıkmak istiyoruz. Gelecek kuşaklara da aktarmak istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Yaşar Süngü Tarhana rençberin kahvesidir

Yazın bitimi ve sonbaharın başlamasıyla gündüzlerin sıcak gecelerin ayaz...

Yaşar Özay: Tarımda nereden nereye geldik…

Ülke içinden çıkılmaz bir döneme girdi. Hangi konuya el...

Vedat Milor: Japon işi tempura

Bildiğiniz gibi tempura bol yağda yapılan kızartma. Ama Japonlar...

Danilo Zanna: Bu kebap geleneklerin senfonisi gibi

Denizli’de tadıp hayran kaldığım yemeklerin başında geleneksel Denizli kebabı...