Bileşen Pazarının Önde Gelen Oyuncuları Sürdürülebilir Çiftçiliği Desteklemek İçin Birleşiyorlar

Raffinerie Tirlemontoise, BENEO ve Puratos İklim Çiftçiliği Projesi için Belçikalı çiftçilerle iş birliği yapıyor.

Pancar şekeri üreticisi Raffinerie Tirlemontoise, fonksiyonel içeriklerin lider üreticisi BENEO ve fırıncılık, pastacılık ve çikolata bileşenlerinde dünya lideri Puratos, öncü bir İklim Çiftçiliği Projesi başlatmak için güçlerini birleştirdi. Bu iddialı girişim, Belçikalı çiftçilerin daha sürdürülebilir tarım uygulamalarını hayata geçirmelerini destekliyor ve toprak sağlığının iyileştirilmesine ve çevresel etkinin azaltılmasına katkıda bulunan yenileyici tarım ilkelerini destekliyor.

İklim değişikliğini ele almak ve dayanıklı tarım uygulamalarını sağlamak, gelecek nesillerin taleplerini karşılamak için çok önemlidir. Proje ortakları, bunun tarım sektörü ile gıda endüstrisi arasında işbirliği gerektirdiğinin farkındadır. Çiftçileri eğitim yoluyla güçlendirmek ve bilgi alışverişini teşvik etmek, bu ortak taahhüdün temel bileşenleridir.

Halen devam eden proje Belçika genelinde on beş çiftliği kapsayacak pilot uygulama şeklinde 2025 yılına kadar sürecek. Birlikte, 1.100’den fazla futbol sahasına eşdeğer bir alanda çeşitli rejeneratif tarım yöntemlerine göre şeker pancarı, buğday ve hindiba yetiştirecekler.

Proje boyunca, çiftçiler belirli tarım önlemleri üzerinde çalışacaklar. Bu çalışmalar, daha organik yollarla mineral nitrojen gübrelemesini ve pestisit kullanımını azaltmak ve tarlaların yanına çiçek şeritleri ve çitler dikerek biyolojik çeşitliliği artırmak gibi stratejileri içeriyor. Ana mahsulün hasadından sonra ekilen örtü ve ara mahsullerin biyokütlesinin iyileştirilmesi aynı zamanda toprak erozyonunu azaltacak ve tarımsal ekosistemlerdeki toprak verimliliğini ve biyolojik çeşitliliği artıracaktır. Ayrıca, erozyonla mücadelede bir önlem olarak toprak işleme ve toprak işlerinin farklı derecelerde azaltılması hedeflenecektir. Bu çabalar, mineral gübrelerin yerel olarak uygulanması, organik gübreler, biyopestisitlerin kullanımı ve çok türde yetişen mahsullerin erken ekimi ile desteklenmektedir.

Başlangıçta, İklim Çiftçiliği Projesi, Greencard adlı bir çiftlik değerlendirme aracı kullanarak kapsamlı bir teşhis aşamasına girdi. Bu ilk değerlendirme, ölçülebilir hedeflerin belirlenmesinde ve daha sonraki aşamalarda uygun rejeneratif tarım uygulamalarının seçilmesinde çok önemliydi. Sonuçlar, bu uygulamaları BENEO ve Raffinerie Tirlemontoise ile çalışan diğer çiftçilere genişletmek için kullanılabilir.

Belçika’nın Eghezée kentinden bir çiftçi ve İklim Çiftçiliği Projesi üyesi olan Fabrice Flamend, bakış açısını paylaşıyor: “Tarım sektörünün daha rejeneratif bir yaklaşıma doğru ilerlemesi gerektiği açıktır. Bunun nasıl başarılacağına dair birçok fikir olsa da, çiftçileri ve sahadaki uzmanlıklarını bu tartışmalara dahil etmek hayati önem taşımaktadır. Toprak durumu, mahsuller, ekipman ve karlılık gibi faktörlerin dikkate alınabileceği uygulanabilir teknikleri ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bu yüzden İklim Çiftçiliği Projesi’nin bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum. Çiftçiler ve mahsullerimizi işleyen şirketler arasında bilgi ve deneyim alışverişi için bir platform sağlar. İklim Çiftçiliği Projesi sayesinde, tarımı geleceğe hazır hale getirecek çözümler üzerinde birlikte çalışabiliriz.”

Bu ortaklık sayesinde Raffinerie Tirlemontoise, BENEO ve Puratos, çiftçilerin ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarına saygı duyarken, sürdürülebilir tarım uygulamalarına ve yenilikçi çözümler arayışına olan ortak bağlılıklarının altını çiziyor.

Raffinerie Tirlemontoise Hakkında:

1836 yılında kurulan Raffinerie Tirlemontoise (RT), Belçika’nın önde gelen pancar şekeri üreticisi ve Südzucker Group’un bir parçası olan pazar lideridir. Yenilikçi şeker üretim teknikleri ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına olan bağlılığı ile tanınan RT, Tiense Suiker ve Candico

markaları altında hem endüstriyel hem de perakende ürünler üreterek küresel bir pazara hizmet vermektedir. RT, başta tarımsal kullanım olmak üzere tüm yan ürünleri etkin bir şekilde değerlendirerek atık azaltmaya öncelik verir. Şirket, Belçika’da (Tienen, Wanze, Longchamps, Merksem, Oostkamp) ve Hollanda’da (Wijchen) yaklaşık 640 kişiyi istihdam eden tesisler işletmektedir. Daha fazla bilgi için www.raffinerietirlemontoise.com adresini ziyaret edin

 

BENEO Hakkında:

BENEO, gıda, yem ve ilaç endüstrileri için doğal kaynaklardan bitki bazlı fonksiyonel bileşenler geliştirme ve üretme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Sağlığı destekleyerek ve tat ve dokuyu optimize ederek, çok çeşitli ürünlerin besinsel ve teknik özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olurlar. BENEO, benzersiz bir uzmanlık zinciri sayesinde, müşterilerine sağlıklı bir yaşam tarzını bütünsel bir şekilde destekleyen yeni ürün fikirleri konusunda tavsiye ve ilham veriyor. 2007 yılında kurulan ve Südzucker Group’un bir üyesi olan BENEO, 80’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir, 1000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir ve Belçika, Şili, Almanya, İtalya ve Hollanda’da her zaman yüksek kaliteli malzemeler sunan altı son teknoloji üretim tesisine sahiptir. Daha fazla bilgi için www.beneo.com adresini ziyaret edin

 

Puratos Hakkında:

Puratos, fırıncılık, pastacılık ve çikolata sektörleri için çok çeşitli yenilikçi gıda bileşenleri ve hizmetleri sunan uluslararası bir gruptur. Dünya çapında 100’den fazla ülkede zanaatkarlara, perakendecilere, endüstriyel ve gıda hizmeti şirketlerine hizmet vermektedir. Merkezi, şirketin 1919’da kurulduğu Belçika’da bulunmaktadır. Puratos, gıdanın yaşamda olağanüstü bir güce sahip olduğuna inanıyor ve böyle bir sorumluluğu hafife almıyor. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki yemek kültürlerinden toplanan teknolojileri ve deneyimleri yeni fırsatlara dönüştürerek müşterilerin işlerinde başarılı olmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Onlarla birlikte, dünyanın her yerindeki insanların sağlığı ve refahı için yenilikçi gıda çözümleri yaratarak gezegeni ileriye taşıyor. Daha fazla bilgi için www.puratos.com adresini ziyaret edin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...