Beyaz ette yine satış var: Şenpiliç, Köytür’ü alıyor

Türkiye’nin beyaz et sektöründe son birkaç aydır önemli gelişme yaşanıyor. Sektörün iki büyük oyuncusu peş peşe el değiştirdi. Bunlardan ilkini hatırlayacağınız üzere mart ayında sizlere duyurmuştuk.

O haberimizde sektörün öncü firmalarından Keskinoğlu’nun satılmasını ilk kez Dünya Gazetesi’nden sizlere duyurmuştuk. Haberimizde Türkiye’nin en önemli yem üreticilerinden biri olan Matlı Holding’in Keskinoğlu’nun tamamını almak üzere görüşmeler yürüttüğünü sizlerle paylaşmıştık.

Haberimizin ardından anlaşma tamamlandı ve nisan ayının ilk haftasında anlaşma imzalandı. Şimdilerde ise yine sektörün öncülerinden iki dev marka arasında satış süreci başladı. YEMSEL Tavukçuluk Hayvancılık Yem Hammaddeleri San. ve Tic. AŞ’nin hisselerinin tamamı, Şenpiliç Gıda Sanayi’ye devrediliyor.

Anlaşma tamamlanırsa YEMSEL, Şenpiliç bünyesine girecek. Resmi kayıtlarda ismi YEMSEL olarak bilinse satılan şirket, Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Köytür Piliç. 1965 yılında Mehmet Çakır tarafından kurulan Köytür, uzun süredir yaşadığı ekonomik sıkıntıyı aşamamış, şirkete 2015 yılının Aralık ayında iflas erteleme isteyerek kayyum atanmıştı.

Borçlarını ödemekte zorlanan Köytür, 2020 yılında da iflasını açıklamıştı. Köytür markasını alan Şenpiliç ise Türkiye’nin “En büyük ilk 100 sanayi kuruluşu” içinde 76’ncı sırada yer alıyor. 1978 yılında kurulan Şenpiliç, 3 bin 700’den fazla çalışanı, 425 bin tonluk piliç eti kapasitesi ve 3 milyar TL’ye yakın cirosuyla ‘Türkiye’nin en büyük’ entegre piliç eti üreticilerinden biri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk-İş açıkladı… Yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı! Bekâr bir çalışanın aylık ‘yaşama maliyeti’ yeni asgari ücretin üstünde

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına...

Hakan Yüksel: Tarımda yüksek teknoloji ve makineleşme!

Tarım sektörü, gıda güvenliği, kırsal kalkınma ve çevre gibi...

İdil Çimrin: Çay saatine lezzet katın

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün nefis çay saati lezzetleri var... Bugünlük...

Ziraat Bankası’nda usulsüzlük zinciri: Ziraat yöneticisinden kendi şirketine kredi

Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikrettin Aksu’nun,...