Balkabağı tezgahlara indi: İşte Balkabağı fiyatı

Düzce Balkabağı hasadı başladı. Tezgahlarda da görülmeye başlayan balkabağı fiyatı ne kadar? İşte Balkabağı üreticilerinden sezon açılışına ilişkin değerlendirmeler.

Geleneksek Türk Mutfağı’nın vazgeçilmez lezzetlerinden kabak tatlısı ve komposto başta olmak üzere bir çok ürüne lezzet katan Balkabağı Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde ilgi görüyor. Balkabağı ekimi yapılan illerin başında da Düzce geliyor.

Düzce Balkabağı tezgahlara indi

Düzce’de humuslu topraklarda yetişen ve kendine özgü aromasıyla tanınan bal kabağı tezgaha indi. Kilosu 8 liradan alıcı bulan bal kabağı, özellikle tadını bilenler tarafından rağbet görüyor.

Düzce Balkabağının farkı ne?

Düzce’de yetiştirilen bal kabağının toprak yapısı dolayısıyla farklı olduğunu söyleyen üretici Şemsettin Gökmen,

“Düzce kabağı Türkiye Cumhuriyeti’nde tektir. İnsan sağlığı içinde çok şifalıdır. Çekirdeği çocuklarda parazit bırakmaz, döker. Kanserin ilacı Düzce kabağıdır. Bizde ilk hasadı tezgahımıza koyduk ve maliyetine satıyoruz. Marketlerde kilosu 20 TL, tezgahlarda ise 8 TL.” dedi.

Balkabağı nasıl üretilir?

IHA Muhabirine yaptığı açıklamada Balkabağı üretimi hakkında da bilgi veren Gökmen, Balkabağı ekiminin binbir emekle gerçekleştiğini ifade ett. İşte Düzce Balkabığı üretimi hakkında Gökmen’in aktardıkları;

 

“Düzce kabağının toprağı farklıdır. Düzce’nin rutubetli bir toprağı vardır. Bu kabak Düzce’de damak tadıdır. Sonbaharda tarlamızı sular. İlkbaharda tırmığını yaparız, gübreleriz, tohumunu ekeriz, aralarına traktörler ile girer, otlarını temizleriz. Tekrar gübresini veririz. Tarlamızda kabağa zarar verecek ot kalmaz. Şu anda tezgahlarımızdaki kabak, sezonun ilk ürünüdür. Normalde kabağın olmasına daha 3 ay var” diye konuştu.

Balkabağı sağlık faydaları ile de tercih sebebi

Sağlık faydaları ile de Balkabağı kendinden çok söz ettiriyor. Uzmanlara göre Balkabağı hazmı kolaylaştırıyor, mide ve bağırsak parazitlerini öldürüyor. Düzce Balkabağının lezzetli olduğunu ifade eden Gökmen;

Düzce kabağının lezzeti çok farklıdır. Bu kabaktan tatlı, pestil, börek gibi isteğe göre her şey yapılır. Kompostosu yapılır. Çekirdeğini çiğ yerseniz bağırsak kanserine karşı etkili olduğunu doktorlar söylüyor. Kanserin ilacı bu. Hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsaklardaki parazitleri öldürür. İnsan sağlığı için birebirdir. Bunu ben söylemiyorum, üniversitelerde deneyini yapanlar söylüyor” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: www.gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk patrona Suriyeli işçi çalıştırma şartı

Ziraat Bankası, KOBİ’lere 1,5 milyon lira kredi desteği verecek....

Cengiz Çakır: Tarımsal Üretim Planlaması Yönetmeliği

23 Mart 2023 tarihinde 5488 sayılı Tarım Kanunu'nun 7’nci...

3 boyutlu yazıcıyla üretilen ilk vegan somon raflarda yerini aldı

Geleceğin gıdalarının konuşulduğu bir dönemde, 3 boyutlu yazıcıyla üretilen...