Bal üreticisi sıkıntılı: Devlet desteği yeterli olmadı

Şekerde yüzde 67 zamdan sonra zor duruma düşen bal üreticisine devletin verdiği destek yeterli olmadı. Sektörün en büyük üreticilerinden Balparmak’ın Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, “Devletin üreticiye verdiği düşük fiyatlı şekere çok az kişi ulaşabildi” dedi.

Ağustos sonunda Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya yerine İstanbul’da yapılan 47’inci Uluslararası Arıcılık Kongresi Apimondia’nın sporsoru olan Balparmak’ın Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, Türkiye’de bal sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Sektörü ekonominin yanında pandeminin de etkilediğini belirten Altıparmak, dövizin yükselmesi ile şeker, mazot gibi girdi maliyetlerinin 2.5 kat arttığını bunun da bal fiyatlarına yansıdığını söyledi. Altıparmak, Türkiye’de tahminlere göre yılda 60 bin ton civarında gerçek bal üretildiğini dile getiren Altıparmak, “Daha fazlası varsa bunlar da taklit ve tağşiş ürünüdür” dedi.

UCUZ ÜRÜN UYARISI

Fiyatı üç kat artan şeker konusunda arıcılara bakanlıktan bir miktar destek geldiğini ama yeterli olmadığını, düşük fiyatlı şekere çok az kişinin ulaşabildiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...