Asya’nın en büyük elma üreticisi olacaklar

IG ve Engin Tarım güçlerini birleştirdi

Avrupa’nın en büyük tek parça elma yetiştiricisi Engin Tarım ile Hindistan’ın lider konumdaki taze meyve şirketi IG International Ortak Girişim anlaşması imzaladı. Hindistan’ın en büyük elma üreticisi olma hedefiyle yapılan anlaşma kapsamında, 3 yılda 5 ana elma çeşidinde 50 bin ton üretim kapasitesine sahip yatırım yapılacak. IG International Genel Direktörü Arora, “IG-Engin Tarım ortaklığı Hindistan pazarında en lezzetli ve kaliteli elmanın adresi olacak” dedi. Engin Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Seyda Ertuğ da, “Bu işbirliğinin birçok yeni işbirliklerine ilham vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Tarım ihracatında atağa kalkan Türkiye, tarım üretiminde de global anlaşmalara imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda son işbirliği Engin Tarım’dan geldi. Türkiye ve Avrupa’nın en büyük tek parça elma yetiştiricisi Engin Tarım, Hindistan’ın lider konumdaki taze meyve şirketi IG International ile Ortak Girişim anlaşması imzaladı. Anlaşmayla Hindistan’ın en büyük elma yetiştiricisi olmayı hedefleyen IG ve Engin Tarım, Hindistan’ın iklim, altyapı ve çevre koşulları elma yetiştiriciliğine en uygun bölge olan Himachal Pradesh ve Uttarakhand bölgesini üretim üssü yapacak. IG ve Engin Tarım, önümüzdeki 3 yılda 5 ana elma çeşidinde 50 bin ton üretim kapasitesine sahip yatırımı gerçekleştirecek.

YAYGIN AĞI KAPSAYACAK

IG International Genel Direktörü Tarun Arora, Engin Tarım ile işbirliğine imza atmış oldukları için mutluluk duyduklarını söyledi. Arora, “Engin Tarım ile olan birlikteliğimiz için son derece heyecanlı ve mutluyuz. Elma dünya genelinde en çok tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. IG International olarak, yıllardır ürün portföyümüzü beğeni ile takdir eden elma tutkunlarına, her dönem en iyi meyveleri sunuyoruz. Bu ortaklık ile birlikte tüm müşterilerimize çok daha yüksek miktarda, kalitede ve daha yaygın bir ağı kapsayacak şekilde ürünlerimizi sunabiliyor olacağız. IG-Engin Tarım ortaklığı Hindistan pazarında en lezzetli ve kaliteli elmanın adresi olacak” ifadelerini kullandı.

SÜREKLİ BÜYÜYEN PAZAR

Engin Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Seyda Ertuğ, Türkiye’den Hindistan’a yapılan ilk elma ihracatından yıllar sonra bugün artık Türkiye menşeili elmaların, durmaksızın büyüyen ve gelişen Hindistan pazarının en önemli elma kaynağı haline geldiğini söyledi. Ertuğ, “IG International ile kurduğumuz ortaklığı duyurmaktan, paylaşmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Bu anlaşmanın bir tarafında Hindistan’ın, tedarik, satış, dağıtım ve ihracat alanlarında açık ara pazar lideri, dünyanın sayılı taze meyve şirketlerinden birisi olan IG International bulunuyor. Diğer tarafında ise Avrupa’nın en büyük tek parça elma yetiştiricisi ve Hindistan’a ülkemizden ihraç edilen elmaların yetiştirilmesinde lider konumdaki Engin Tarım var. Tarıma aşık bu iki firmanın güçlerini birleştirmesiyle çok daha güzel işlere imza atılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

SEKTÖRE YENİ SOLUK

Bu anlaşmanın bu kapsamda yapılan ilk anlaşma olduğunu anlatan Ertuğ, “Hindistan’da kurduğumuz ortak girişim şirketi, iki şirketin işbirliklerini resmi hale getirdi ve güçlendirdi. Dünyanın iki önemli merkezi noktasında bulunan her iki lider firma, müşterilerine yüksek kalitede taze meyve ürünlerini sunmaya devam ederken, üretim ve pazarlamada bilgi birikimlerini bir araya getirerek yenilikçi ve devrim niteliğinde projeler üzerinde çalışmalarını sürdürecek” diye konuştu. Bu yeni ortaklığın dünya taze meyve & sebze sektörüne yeni bir soluk getireceğini anlatan Ertuğ, “Bu anlaşmanın birçok yeni işbirliklerine ilham vereceğine inanıyoruz. Ortaklığımızın Hindistan ve Türkiye için önemli katma değer yaratacağına inanıyor, henüz yeni başladığımız bu yolculukta yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: TMO alım hazırlıklarını tamamladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin...

Türkiye’nin narenciye ihracatı yılın 4 aylık döneminde yüzde 16 artışla 475 milyon dolar oldu

Türk narenciye sektörü, Irak pazarında yüzde 399’luk rekor ihracat...

Tescilli ‘dalbastı’ kirazında 800 ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt...