Ankara’ya yürüyen Agrobay işçileri: İlk kazanımımızı aldık

Sendikaya üye oldukları için hakları verilmeden işten atılan ve 7 aydır direnen ve eylemlerini Ankara’ya taşıyan Agrobay işçileri haklarının ilk bölümünü aldıklarını duyurdu.

İzmir Bergama’da Bayburt Grup’a ait Agrobay Seracılık’ta Tarım-Sen’e üye oldukları için ‘kod46’ ile tazminat ve diğer hakları verilmeden işten atılan ve direnişte 7. ayı dolduran işçiler ilk kazanımlarını sağladıklarını açıkladı.

Geçen hafta Bergama’dan Ankara başlattıkları yürüyüşün ardından müzakere zeminin oluştuğunu ve şirket avukatlarının kendi avukatlarıyla temasa geçtiğini duyuran işçilerin, ağustos ayı maaşları ile yıllık izin haklarına ilişkin alacakları ödendi.

Tarım-Sen’den müzakerelerin geldiği aşamayla ilgili “Agrobay işçisi kadınların gücü, kamuoyunun desteği ilk kazanımı getirdi” notuyla yapılan açıklama şöyle:

‘TARİHİ KAZANIM, ANCAK YETERLİ DEĞİL’

“Basına, kamuoyuna, tüm emekçi halkımıza ve Agrobay işçilerinin mücadelesini takip eden herkese;

Agrobay Seracılık’ta çalışırken sendikamıza üye olduğu için Ağustos ayı maaşları, izin-mesai hakları ve tazminatı verilmeden ve kod46 ile işten atılan işçilerin haklarını almaya yönelik başlattıkları direniş yedi ayı aşkın bir zamandır sürüyor.

Bugüne kadar çok çeşitli girişimlerimiz olmasına rağmen Agrobay ile herhangi bir muhattaplık kuramamış, bize verilen çeşitli sözler olmasına rağmen haklarımızı alamamıştık. Bu sebeple, son çaremiz olarak 18 Mart 2024 tarihinde Bergama’dan Ankara’ya doğru bir yürüyüş başlattık. 25 Mart 2024 tarihinde Ankara’ya ulaşan yürüyüş heyetimiz burada Çalışma Bakanlığı ve siyasi partilerin genel başkan yardımcıları düzeyinde birer görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelere bağlı olarak Agrobay işletmesi işçilerin avukatı ile şirketin avukatının görüşmesi ve bir mutabakat yapılması yönünde adım attı. İşçilerin alacaklarına dair hesaplama tablosunu şirkete ilettik ve böylece müzakere zeminimiz başlamış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda güvencesi için ciddi tehdit: Topraktaki potasyumun tükenmesi

Toprakta potasyum eksikliği, besicilik ve tarım için büyük bir...

Meteoroloji yeni hava durumu raporunu yayımladı! Bakan Özhaseki’den uyarı

Meteoroloji yeni hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Hava sıcaklıklarının...

USK’den çiğ süt fiyatı kararı

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını üreticinin...

Çitlekçi’den Türkiye kuruyemiş haritası! Hangi ilin tercihi ne?

Tüketicilerin Çitlekçi markasıyla tanıdığı Tunçlar Holding, 81 ilin kuruyemiş...