Amik Ovası’nda 12 bin dönüm tarım arazisi sular altında! Milli servet heba oluyor

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Amik Ovası’nda yaşanan su baskını sorununa dikkat çekmek için Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması üzerine soru önergesi verdi.

Soru Önergesinde Çalışkan, yaklaşık 12 bin dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığı belirtilen bölgede halkın büyük mağduriyet yaşadığı vurgulandı. Önergede bu durumun, bölgenin verimli tarım arazilerinden oluşması nedeniyle milli servet kaybına yol açtığı ve çevresel riskler oluşturduğuna dikkat çekildi.

SELLER TARIM ARAZİLERİNİ VE MAHALLE SAKİNLERİNİ TEHDİT EDİYOR!

Çalışkan, Hatay’ın merkez ilçesindeki Amik Ovası’nda Hatay Havalimanı’na yakın bir bölgede yaklaşık 12 bin dönümlük alanın sular altında kaldığına işaret etti. Tarım arazisi olan bu bölgedeki su baskınının, milli servet kaybına yol açtığı gibi Aşağıoba, Gülova, Akdaş, Karabatak, Arpahan, Paşaköy ve Demirköprü mahallelerinin sakinlerini de mağdur ettiğini vurguladı.

HATAY’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK: OVALAR SULAR ALTINDA, ÇİFTÇİLER MAĞDUR

Su baskınının, kış döneminde açılan ve yaz döneminde kapatılan bentlerdeki toprak ve mil birikintisinden kaynaklandığı değerlendiriliyor. Bu durum, havalimanı ve yeni yolun işlevsiz kalma riskini de beraberinde getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...