Ağaç yakmanın bedeli 800 TL!

0
329

Nesin Vakfı’nın kundaklanan zeytinliğindeki yanan her bir ağaç için bilirkişi sadece 800 TL bedel biçti. Araziyi kundaklayanların yaşadığı köyün muhtarı da şahıslar lehine tanıklık yapıp “Kazayla yaktılar” dedi.

Yazar Aziz Nesin tarafından kurulan Nesin Vakfı’na ait zeytinliğin kundaklanması ilgili tartışma yaratacak bir gelişme yaşandı.

İzmir’in Tire ilçesinde Nesin Vakfı’na ait zeytin ağalarıyla dolu araziyi 9 Ağustos 2022 tarihinde Mehmet Kılıç ve Muammer Turan tarafından kundaklandı. Motosikletli şahısların bir patlayıcı maddeyi Nesin Vakfı’nın zeytinliğine attığı anlar güvenlik kamerasınca kayıt altına alındı. Yaklaşık 3 bin ağacın yer aldığı arazideki çok sayıda ağaç yanarken zeytinliği kundaklayan iki kişi ise gözaltına alındıktan kısa süre sonra serbest bırakıldı. Bu iki kişi hakkında “Mala zarar verme suçundan” dava açıldı.

ZARAR 465 BİN TL’YMİŞ

Nesin Vakfı, zeytinliği kundaklayan iki kişiye ayrıca tazminat davası da açtı. Dava kapsamında Tire 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, arazideki zararın tespit edilmesi için bilirkişi raporu hazırlanması istedi. Hazırlanan ve mahkemeye sunulan raporda kundaklanan 66 bin 429 metrekare büyüklüğündeki zeytinlikte 396 ağacın yanarak zarar gördüğü belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz