Adana da Mısır ve Narenciyeyi dolu vurdu, üretici dertli

0
449

Adana’da narenciye bahçelerini dolu vurdu. Üretici destek bekliyor.

CHP Adana Milletvekili ve Adayı Burhanettin Bulut, Adana’nın Seyhan ilçesinde, Adana İl Başkan Yardımcısı Cahit İncefikir ile birlikte doludan zarar gören narenciye, sert çekirdekli meyve ve mısır üreticileriyle bir araya geldi. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Bulut, “Birkaç gün önce dolu yağışıyla meyvelerin hasar gördüğünü kaydetti.  Bulut, “Şu anda bulunduğumuz yer kayısı ağaçlarının olduğu yer. Hemen ileride şeftali ağaçları, biraz daha ileride de narenciye ağaçları var. Ancak yağan dolu maalesef ağaçta ürün bırakmadı. Hepsini yere indirdi. Elimdeki şeftalinin her tarafı hasarlı. Kayısının da neredeyse üçte biri hasar almış durumda. Yani bu ürünlerden ağaçta kalanın hali bu kalmayanlar da yerde. Haliyle üretici destek istiyor. Üreticinin istediği destek de aslında çok basit. Hasarın sigorta tarafından karşılanması.  Ancak TARSİM gerek mevsimsel durumdan gerekse üreticinin ihtiyacını karşılamaktan çok uzakta” dedi.

HİÇBİR GELİR ELDE EDEMEYİZ

Üretici de ağaçtaki ürünlerin neredeyse hepsinin dolu yüzünden hasar gördüğünü belirterek, “Bu meyvelerin hiçbiri yenilmez. Hasarlı olduğu için hiçbir gelir elde edemeyiz. Bunların hepsi temizlenip, bahçe dışına atılacak” ifadelerini kullandı.

DOLU SİGORTA KAPSAMINDA DEĞİL

CHP’li Bulut’un, “Devlet tarafından zarar karşılanacak mı? sorusuna, “Doğal afet olduğu için zarar karşılanmıyor. Dolu doğal afet kapsamına girmeli ve masrafımız verilmeli. Ağaçlar sadece bu sene değil, gelecek sene için de zarar gördü. Çünkü aşısı yağmurdan kaynaklı olmak üzere meyve gözleri oluşmadı. Seneye oluşacak meyve gözleri de doğal afetten kaynaklı bozuldu.  Devletimizden destek bekliyoruz” diye yanıt verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz