ABD’nin hamburgerinin İtalya’nın pizzasının en büyük rakibi Türk döner

Yerli ve milli yiyeceğimiz döner, dünyada en sevilen fast food yiyecekleri arasında

Türkiye’ye has en yaygın ve en meşhur yiyeceklerden biri nedir desek aklımıza ilk gelen lezzetlerden biridir “döner”. Bu lezzetli yiyecek, her gün dünyanın farklı noktalarında lezzet severlerle buluşurken, tüm dünyada artan döner restoranları sayesinde de fast foodun kralı pizza ve hamburgerin tahtını sallıyor. Türkiye’de 30 bin, dünyada ise 150 binin üzerinde büfe ve restoranda her gün döner tüketildiği tahmin ediliyor. Avrupa’da kurulan döner fast food zincirlerinin bazılarının 300 şubeye kadar ulaştığı biliniyor. Tabii böyle lezzetli bir yiyeceğin gününün olması şaşırılacak bir şey değil. Tüm dünyada 1 Şubat’ın Dünya Döner Günü olarak kabul edildiğini söyleyen Paşa Döner İcra Kurulu Başkanı Adem Çalışkan, yerli ve milli lezzetimiz olan dönerin tüm dünyada bu kadar tüketilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

Türkler 30 yılda, Fransızlar 3 günde döner ustası oluyor Döner dünyaca çok seviliyor, ancak iyi döner nasıl yapılır artışmaları hala sürüyor. Türkiye’de ‘döner ustası 30 yılda yetişir‘ görüşü hakimken, Fransa’da Kebap kademisi’nde 3 günde ‘Kebap Ustalık Belgesi’ alarak döner ustası olunabiliyor. İyi dönerin sırrını da veren Çalışkan, “Öncelikle
iyi bir döner ustası gözetiminde döner, kıvamında pişirilmeli. kaynağı belli olan iyi bir et kullanılmalı. Paşa Döner
olarak sadece tavuk but eti kullanıyoruz, katkı maddesi kullanılmamalı, özel baharatlarımız ile bize özel sosu kullanarak hazırladığımız dürüm dönerimizin içine kaşar, domates ve marul dışında başka hiçbir şey koymuyoruz. Kurumuş ve yanmış olmamasına dikkat edilmeli, ağızda etin lezzeti hissedilmeli ve sıcak olarak müşteriye sunulmalıdır” dedi.

Türkiye’nin milli yiyeceği döner, dünyanın her yerinde severek tüketiliyor. Ekonomik, hızlı, lezzetli, doyurucu, pratik ve diğer fast foodlara kıyasla daha sağlıklı bir yiyecek olan döner için sıraya girenler bile var. İnsanların günümüzde tek tip besinleri değil, özgün geleneksel ve daha sağlıklı yemekleri tercih ettiğini söyleyen Paşa Döner İcra Kurulu Başkanı Adem Çalışkan, Asya’dan Avrupa’ya Amerika’dan Avustralya’ya kadar ünü yayılan döner, hiçbir pazarlama stratejisi ve reklam çalışması yapılmadan bu denli yaygınlaştı. Tahmini olarak Türkiye’de 30 bin, dünyada ise 150 binin üzerinde büfe ve restoranda döner pişiriliyor. Avrupa’da kurulan döner fast food zincirlerinin bazılarının 300 şubeye kadar ulaştığı tahmin ediliyor. İstatistiki verilere bakıldığında bu sayı Türk girişimcilerin başını çektiği Almanya’ da 25 bin dönerci, 400 döner fabrikası ile karşımıza çıkıyor. Bu rakamlar bize
Türkiye nüfusu ile aynı olan ülkede her gün 20 milyon porsiyon, yani 122 bin ton döner tüketildiğini gösteriyor. Gittikçe büyüyen döner pazarında biz de varız diyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Dünyanın her yerinden, her yıl milyonlarca turist ülkemize geliyor, dünyaca ünlü Türk mutfağı da oldukça ilgilerini çekiyor. Dört mevsimde de ülkemizi tercih eden turistler, döneri anavatanında yemeden ülkesine dönmüyor. Döner pişirilişi ve sunumu ile de turistleri oldukça ilgisini çekerken, lezzetli, ekonomik, doyurucu, hızlı ve sağlıklı oluşuyla da turistlerin gözdesi. Türk döneri her gün döner restoranlarında lezzet sever turistlerle buluşuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: TMO alım hazırlıklarını tamamladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin...

Türkiye’nin narenciye ihracatı yılın 4 aylık döneminde yüzde 16 artışla 475 milyon dolar oldu

Türk narenciye sektörü, Irak pazarında yüzde 399’luk rekor ihracat...

Tescilli ‘dalbastı’ kirazında 800 ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt...