60 bin liralık inek üzerinden dikkat çeken süt hesabı! Üretici ve üretim böyle cezalandırılıyor!

0
571

TÜSEDAD ve Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sencer Solakoğlu, süt üreticisinin nasıl cezalandırıldığını dikkat çeken bir faiz hesabı ile ortaya koydu.

Solakoğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda dikkat çeken bir hesap yaparak “Soruyorum siz bu durumda ineğinizi sağar mısınız kesime sevk eder misiniz?” dedi.

Bir süt ineğinin 60 bin lira olduğunu, bu hayvanı kestirip yüzde 30 ile faize yatırıldığında yılda 20 bin lira faiz geliri elde edildiğine dikkat çeken Solakoğlu, ancak üretim yapan üreticinin sattığı süt ile ancak iki yılda bu parayı kazanabildiğinin altını çizerek, “Soruyorum siz bu durumda ineğinizi sağar mısınız, kesime sevk eder misiniz?” dedi.

Solakoğlu, dikkat çeken paylaşımında şunları kaydetti:

Et ve süt üretiminde denge çok önemli. Et fiyatları çok yüksek. Süt fiyatları çiftçinin eline geçen buna kıyasla çok düşük (10TL/lt) Bu ne anlama geliyor? Bir ineği keserseniz 60.000 TL para alırsınız. Yüzde 30 faiz işletirseniz üretmeden yılda 20.000 TL kazancınız olur. İneği sağarak bu parayı ancak 2 yılda kazanırsınız ama canlının yemlemesi, her sabah 6:30’da ahırda olmanız ve sağım yapmanız gerekir, bayram tatili yok, hastalanma ihtimali her daim var. Soruyorum siz bu durumda ineğinizi sağar mısınız kesime sevk eder misiniz? Üretim planlaması günübirlik politikalarla yapılırsa kıtlık olur. Tıpkı şu an olduğu gibi!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz