150 bin ton pirinç ithal edildi

Pirinç ithalatı Gümrük vergilerinin sıfırlanmasından sonra yaklaşık 150 bin ton artmış. Fiyatlar 11-14 lira arasında ince uzun ürünlere, 16-17 lira arasında kıl pirinçe mal edilmiş. İthalatın daha da artması bekleniyor.

Kaliteli pirinçte arz sıkıntısı ürün bulmayı zorlaştırıyor. Üreticiler, yüksek fiyat beklentisi nedeniyle ürünü piyasaya arz etmiyor. Gümrük vergileri Aralık’ta yüzde 34-45 oranında uygulandı, ancak 31 Ağustos’a kadar sıfırlandı. İç piyasada fiyatlar düştü, ancak baldo gibi iri taneli ürünler fiyatı sabit kaldı. Alternatif olarak kameo 30-31 lira, işlenmiş baldo ise 32,5-34 lira arasında.

Sektör temsilcileri, çiftçinin piyasaya arz etmesi ağır olsa da talepte yavaşlama olduğunu ve gelecek ay arzın hızlanacağını belirtiyorlar. Çiftçinin malı satmama nedeni nakit para ihtiyacının olmaması ve fiyatın daha artacağı beklentisi. Baldoda sıkıntı var, fiyatı yükselen ürünler kaliteli, düşen ürünler kalitesiz. Yerli ürünlerden kırık pirinci fiyatı düştü, ithal ürünler fiyatı engelliyor ve dar gelirli tüketicilere ulaşma imkanı sunuyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Banu Şen: Tropikal tarım cenneti: Alanya

Türkiye’de avokado yetiştiriciliği 1970’li yılların başında başlıyor. O dönemde...

Didem Eryar Ünlü: Dünyayı kirletenler yılda 209 milyar iklim tazminatı ödemeli!

Mevcut eylem planlarıyla dünya 2.7 derecelik bir ısınmaya doğru...

Meteoroloji’den 25 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iki il için ‘turuncu’, 23 il için...

İYİ Parti’li Kahveci: Buğday ve arpa alım fiyatlarını ilan ediyoruz!

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı...