Yüzde 100 yerli ayçiçeği tohumumuz ‘YDM 2239’ Türk tarımına kazandırıldı

Savola Gıda ve Tohum Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi destekleme Projesi’nin 4’üncü yılında yüzde 100 yerli tohum olan ‘YDM 2239’ Türk tarımına kazandırıldı. Tohumun verimliliği, Konya’daki denemelerde dekarda 235 kilograma kadar çıkarken, yağ oranında ise yüzde 45 yakalandı.

Savola Gıda Türkiye ve Tohum Derneği iş birliğiyle 2021 yılında hayata geçirilen ‘Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’nin 4’üncü yılında, yüzde 100 yerli tohum ‘YDM 2239 YL’ Türk tarımına kazandırıldı. Projenin ilk yılında Tekirdağ, Edirne ve İstanbul’daki çiftçilerle, ikinci yılında Konyalı, üçüncü yılında ise Adanalı çiftçilerle ekim yapıldı. Bu yıl ise Eskişehir’deki ayçiçeği üreticilerinin deneme ekimleri yapmasına destek olan Savola Gıda Türkiye, proje kapsamında 23 tohumun denemesini gerçekleştirdi.

Ayçiçeğinin başkentinde çalışmalara başladık

Projeye ilişkin konuşan Savola Gıda Türkiye Ülke Müdürü Houmer Balazadeh, “Bu projeyi 4 yıl önce aynı toprak, aynı su ve aynı çiftçiyle üretimimizi artırmanın yolunu bulmak üzere hayata geçirdik. İlk defa sivil toplum, kamu, özel sektör, enstitütüler ve çiftçilerimiz bu projeyle bir araya geldi. Üretimi yukarı çıkartmak ve daha iyi performans göstermek için Trakya, Konya, Adana ve bu yıl da Eskişehir’e tohumlarımızı ektik. Ve bugün Türkiye’nin en verimli yerli tohumunu elde ederek, Türk tarımına kazandırdık.

Yudum bizler için çok önemli bir marka. Biz de bu tohumumuzda ondan ilham alarak YDM 2239 adını koyduk. Tohumun kodundaki 22, 2022 yılını, 39 ise tohumun geliştiği Kırklareli’ni ifade ediyor. Projemiz, farklı illerde devam etmeye ve farklı isimlerle çeşitlenmeye devam edecek” dedi. Tohum Derneği Başkanı Musa Kaya, “Ayçiçeğinin stratejik açıdan ne kadar önemli bir konumda olduğunu hepimiz biliyor, görüyoruz. Bizim de ‘daha iyiyi keşfetme’ yolculuğumuz 4 yıl önce başladı.

2021 yılında Trakya bölgesinde yerli tohum geliştirme çalışmalarımıza başlamış olduk. Trakya ile başlamamızın nedeni, bölgenin ayçiçeğinin başkenti olması çünkü Türkiye’de en fazla ayçiçeği ekilen bölge Trakya bölgesi. Bölgemizde Trakya Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği 10 türü Edirne-Keşan, Tekirdağ-Muratlı ve İstanbul-Silivri’de deneme imkanı bulduk. Bu türler, hem yağ hem de verimlilikte Trakya ortalamanın üzerinde sonuçlar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çiftçi Sencer Solakoğlu & Fatih Altaylı – Teke Tek Bilim

https://youtu.be/mshfCXGWxiw?feature=shared  

Ayşe Naz Bulamur: Çiftçi kadınları görünür kılan Toprağına Renk Katanlar

Ön yargılara boyun eğmeyen kadınlar, yollarından dönmemiş. Osmaniye'nin Düziçi...

ÇAYKUR: Çay satmak için acele etmeyin

ÇAYKUR, üreticilerin yoğun çay toplanması sonucunda günlük işleme kapasitesinin...

Veteriner Hekimleri Birliği ‘ötanazi’ düzenlemesinin geri çekilmesini istedi

AKP, ‘uyutma’ uygulaması nedeniyle tepki çeken sokak hayvanlarına ilişkin yasa teklifini...