Üreticinin yüzünü güldürdü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan: “Kivinin geleceği oldukça parlak. Bölgemizin hava şartları ve toprak yapısı bu ürünün yetişmesi için oldukça uygun” diye konuştu.

Türkiye’de yaklaşık 30 ilde üretimi yapılan ve getirisi ile üreticisinin yüzünü güldüren kivide yıllık üretim miktarının 100 bin tonu geçmesi hedefleniyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, AA muhabirine, Türk çiftçisinin kivi ile 1988 yılında tanıştığını söyledi.

İlk olarak Yalova’da üretimine başlanılan kivinin daha sonra Karadeniz Bölgesi’ne yayıldığını belirten Soydan, Ordu, Rize ve Giresun’da kiviye ilginin her geçen yıl arttığını vurguladı.

Soydan, bu illerin yanı sıra 25 ilde daha kivi yetiştirildiğini, kivi üretiminin bölge ekonomisine önemli katkı sağladığını aktardı.

Son dönemde Karadeniz’in yanı sıra Akdeniz ve Marmara bölgesinde birçok ilde kivi tarımı yapıldığını dile getiren Soydan, kivinin yabancısı olduğu bu topraklarda yaygınlaşmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Kivide üretim 90 bin tonu buldu

Soydan, ülkede her geçen yıl tüketimi artan kivinin rekoltesinin de arttığını, bu yıl toplam rekoltenin 90 bin tonu bulduğunu söyledi.

Özellikle Yalova, Bursa, Ordu, Rize ve Samsun’da kivi rekoltesinde artış yaşandığını anlatan Soydan, “Kivinin ülke ekonomisine katkısı ise aynı oranda artıyor. Sadece bu yıl kivinin ülke ekonomisine katkısının yaklaşık 800 milyon lirayı bulması bekleniyor.” dedi.

Soydan, kivinin Ordu ekonomisine katkısının ise 100 milyon lirayı bulacağını ifade ederek, fındıktan sonra ekonomiye girecek paranın sektör temsilcilerine adeta can suyu olacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

1 Milyar 659 Milyon 505 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 1...

Deniz Zeyrek: Görünen Köy

Deprem, sel felaketi, siyasi keşmekeş derken memleketin esas gündemini...

Depremin tarım ve gıda sistemine etkileri

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çalıştayda, 6 Şubat’ta yaşanan...

Fiyatı şişirip ithal ET kapısını açtılar

Üreticinin elinde kesime gönderilemeyecek hayvanların kaldığını aktaran Sencer Solakoğlu,...