TARİŞ’e rağbet arttı depolar 10 milyon 200 bin kilo pamukla doldu

TARİŞ’e rağbet arttı depolar 10 milyon 200 bin kilo pamukla doldu Aydın’da pamuk hasat sezonu sona yaklaşırken, Aydın 46 No’lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin depoları 2 haftada doldu.

Aydın’da pamuk hasat sezonu sona yaklaşırken, Aydın 46 No’lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin depoları 2 haftada doldu. Aydın TARİŞ Depoları’na akın eden çiftçiler yaklaşık 2 hafta gibi süre içerisinde 10 milyon 200 bin kilo pamuk teslim ederken geçen yılın aynı döneminde bu rakamın 5 milyon kilo civarında olduğu belirtildi.

Türkiye’nin önemli pamuk üretim merkezlerinden olan Aydın’da pamuk hasadında sona yaklaşılırken, üreticiler de topladıkları ürünleri depolamak ve satmak için TARİŞ depolarına uzun kuyruklar oluşturdu. Pamuk tarımında üreticinin sigortası konumundaki Aydın 46 No’lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi alımlara Eylül ayının son haftasında başladı. Aydın tarımının tansiyonunu belirleyen pamukları römorklarına yükleyen ve TARİŞ tesislerine gelen üreticiler ise bu yılki rekolte ve kaliteden memnun.

26 Eylül itibariyle pamuk alımlarına başlayan S.S. 46 No’lu Aydın Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nde ise geçen yıl 5 milyon olan pamuk alımı şuana kadar 10 milyon 200 bin kilo oldu.

Aydın TARİŞ olarak 15-16 milyona kadar pamuk almayı planladıklarını ifade eden S.S. 46 No’lu Aydın Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkanı Murat Küçükgüldal; “Durumlar şu an çok güzel. Gayet iyi gidiyor her şey. Yerlerimiz doldu. Bu yüzden mecburen pamukları dışarıya alıyoruz. Yavaş yavaş hallediyoruz. Şu ana kadar 10 milyon 200 bin kilo pamuk alımı oldu. Aydın TARİŞ olarak 15-16 milyon arası pamuk almayı düşünüyoruz. Fiyatlarımız iyi. Şu anda biz 43 TL 50 kuruş yaptık 31 renk pamukları. 41 renkler 41 TL 50 kuruş, 51 renkler ise 39 TL 50 kuruşa alınıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Darısı mutfağımızın başına

Gastronomide sürdürülebilirlik denince akla hemen atıksız ilkesi gelebilir ama...

Vedat Milor: Roma’da birkaç güzel gün

Roma’da insan neler yapar? Kahveye gider, bara gider. Yaz...

Sahrap Soysal: Suyuna bandıra bandıra

Üzerinde sıcacık dumanı tüterken suyu da cızırdayan bir güveç...

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...