PAYLAŞ

Tarımsal Desteklemelerin 2019 yılının bitimine 2 ay kala, neredeyse ekim sezonunun sonunda açıklandığına dikkat çeken TSÜAB Başkanı Yılmaz, ödemelerin 2020 yılına bırakılmış olmasının da sertifikalı tohumculuk sektörünü tedirgin ettiğini söyledi.

2018 yılı ekim döneminde çiftçilerin kullanmış oldukları sertifikalı tohumluklar için ödenmesi gereken “Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği” ve TSÜAB Üyelerine ödenmesi gereken “Sertifikalı Tohum Üretim Desteklerinin” akıbeti hâlâ belli değil. Konu hakkında açıklama yapan TSÜAB Başkanı Ahmet Yılmaz, “Sertifikalı Tohum Kullanım” destekleme ödemeleri acilen yapılmalı ve gelecek yılın ödeme tarihleri de önceden açıklanmalı ve zamanında ödenmelidir.” dedi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, 24 Ekim tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar” ile ilgili görüş bildirdi.

Mevcut sertifikalı tohum kullanım desteklerinin uzun yıllardır yerinde saydığını vurgulayan Yılmaz açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tarım sektörünün karar vericileri şunu bilmelidir ki; “Güçlü Bir Bitkisel Üretim Sektörü; Güçlü Bir Tohumculuk Sektörü ile Mümkündür”. Bu nedenle Türkiye’de tarımın güçlenmesi için öncelikle Tohumculuk Sektörünün desteklenmesi gerekmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın yapmış olduğu açıklamada vurguladığı, “Tarımsal Destekleme programları için 22 milyar lira ayrıldığı” haberi Tohumculuk Sektörünün tüm paydaşlarını umutlandırmıştı. Lâkin, 24 Ekim tarihli Resmî Gazetede yayımlanan, 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ile geride bıraktığımız yıldan bir adım öteye gidemediğimizi görmüş olduk.