PAYLAŞ

2019 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında dane zeytine ilk kez prim desteği verilecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ülkemiz için stratejik öneme sahip bir ürünü başıboş bırakmayız” dedi.

2019 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında dane zeytine ilk kez prim desteği verilecek. Fark ödemesi desteği kapsamında dane zeytinin kilogramına 15 kuruş prim verileceğini bildiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ülkemiz için stratejik öneme sahip bir ürünü başıboş bırakmayız” dedi.

17 milyon zeytin ağacı ile ülkemiz zeytin ağacı varlığının yüzde 10’una sahip olan ve Aydın’dan sonra Türkiye’de zeytin varlığı bakımından ikinci sırada yer alan Muğla’da, zeytin ağaçlarının 11 milyonu Milas ilçesinde bulunuyor.

Zeytin ağacı varlığı ile öne çıkan ilçede Milas Zeytin Hasat Şenliği gerçekleştirildi. Şenliğe Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de telefondan canlı bağlantı yaparak katıldı.

Dane zeytin 2019 rekoltesi 1 milyon 525 bin ton

Milas’ı bir “Zeytin Üssü” olarak tanımlayan Pakdemirli, 6. Zeytin Hasat Şenliği’nin bereketli olması temennisinde bulunarak, zeytin ve zeytinyağına ilişkin 2019 rekoltesini anımsattı. Pakdemirli, “Sofralık zeytin üretimi 415 bin ton, Yağlık zeytin üretimi 1 milyon 110 bin ton olmak üzere, toplam dane zeytin üretiminin 1 milyon 525 bin ton ve Zeytinyağı üretiminin ise 225 bin ton olacağını daha önce açıklamıştık” dedi.