Sadettin İnan: Konya Şeker, baskın seçim ve nişasta bazlı şekerler!

Tarımda kooperatifleşmenin güzel örneklerinden olan Konya Şeker, ağır borç yapısından dolayı son yıllarda sıkıntılı bir süreç geçirirken, Konya Şeker’in yönetimin de söz sahibi olan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi, Ramazan Erkoyuncu’nun kararıyla baskın seçime gidiyor.

Tarımdan Haber olarak, Ramazan Erkoyuncu’nun baskın seçime yönelik el altında bir çalışma yaptığını 20 Haziran’da yaptığımız haber ile gündeme getirmiştik. Yaptımız haber de bizi yanıltmadı.

Buna göre, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin bu yıl yapılacak mali olağan genel kurulu, yönetim kurulu kararı ile seçimli genel kurula dönüştürüldü. Yayınlanan genel kurul ilanında, seçimli genel kurulun 27 Temmuz’da yapılacağı bugün ilan edildi.

Peki, neden baskın seçim? 

Bunun iki nedeni olabilir; ya kooperatifi yönetemiyorsunuzdur, yönetim olarak bir birinize girmişinizdir ya da güçlü bir aday çıkmadan seçimi önceden yapıp koltuğunuzu korumak istiyorsunuzdur.

Bu süre içinde konuyla ilgili hem Pankobirlik hem de Konya Şeker tarafında görüştüğümüz taraflardan edindiğim izlenim maalesef alınan baskın seçim kararında her ikisinin de etkisi bulunuyor.

Yani yönetim kurulu bir birine düştüğü için kooperatif yönetilemez bir hale gelmiş hem de normal seçim sürecine kadar güçlü bir aday çıkar endişesi ile seçimi biran önce yapıp koltuğu koruma kaygısı ile bu karar alınmış durumda.

Öncelikle Ramazan Erkoyuncu’nun, 2021 yılında kendisiyle birlikte seçilen yönetim kurulu üyelerinin bir birine düşmesi başlı başına sorgulanması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. 2021 yılında Erkoyuncu’nun listesinden denetime giren iki ismin; (Seyit Yaşar Alemdar ile Alaaddin Özçelik’in) bugün alınan baskın seçim kararı ile Erkoyuncu’nun karşısında adaylığını açıklaması sizce normal bir durum mu?

Diğer taraftan Konya Şeker gibi, tarımda hep istediğimiz ancak bir türlü başarılı olunamayan kooperatifleşmede büyük bir umut olan, bunun yanında devasa iştirak ve markalarıyla büyük bir organizasyonu baskın seçim kararı ile seçime götürmek, aslında büyük bir ‘zayıflığın’ göstergesidir.

Kimse kusura bakmasın ama Konya Şeker gibi sadece Konya bölgesi için değil bütün çiftçilerin umudu olan böylesine değerli bir organizasyonu, bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum.

Baskın seçimle Ramazan Erkoyuncu tekrar seçilebilir ancak şundan eminim ki, ağır bir borç yükü altında bulunan Konya Şeker, bu mantıkla içinde bulunduğu sıkıntılı süreçten yine çıkamayacaktır. Çünkü adayların eşit bir şekilde projelerini ortaya koyarak yarışacağı bir seçimden ziyade gücü, iktidarı elinde bulunduranların oldu bitti ile kazanacağı seçimin ne kazanana ne de Konya Şeker’e bir faydası olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...