PAYLAŞ

Mersin’in 2020 yılında ev sahipliği yapacağı 14’ncü Turunçgil Kongresi için oluşturulacak Turunçgil Bahçesi’nin ilk mandalina ağacı dikildi.

Mersin’de yapılacak olan Turunçgil Kongresi için Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından ilk olarak Eski Adliye Kavşağı’na 80 yaşında mandalina anıt ağacı dikildi.

Ağaç dikilirken kürekle toprak atarak ağaç dikimine yardım eden Başkan Kocamaz, “Mersin, tropikal iklim kuşağında yetişebilen her ürünün yetişebildiği bir narenciye cenneti. Narenciyenin de her türlüsü Mersin’de yetişiyor. Türkiye’nin limon, portakal ve mandalina ihtiyacının yüzde 45’ini karşılıyoruz. Bildiğiniz gibi 2020 yılında Dünya Narenciye Konseyi Mersin’de toplanacak. Dolayısıyla bizde bununla ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bazı hazırlıklar yapıyoruz. Buluklu Mahallesi’nde yaklaşık 50 dönümlük bir alanda narenciyenin bütün çeşitlerinin bulunduğu bir alan oluşturuyoruz. Orada narenciye ile ilgili her türlü, her boyda bitki yetişecek ve orası adeta canlı bir narenciye müzesi olacak. Tabi narenciye cennetinin her tarafında da narenciye çiçeklerinin kokması gerekiyor” dedi.