PAYLAŞ

Fotoğrafta görülen ve ilk bakışta turunç çeşitlerini andıran bu şirin sebzeler, Amerikan bahçe tipi balkabağı olarak da isimlendirilen ’Wee bee little’ kabakları…

Güzel haber ise, tohumlarının artık Türkiye’de de rahatça bulunabiliyor olması. Wee bee little, özellikle de küçük alanlarda çok zahmet istemeden yetişmesi ve bol hasat vermesi sebebiyle son zamanlarda gitgide popülerleşiyor. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ekildikten sonra kolay bir bakımla yetişen wee bee little, kış ayları dışında hasat veriyor.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, A vitamini ve beta karoten açısından zengin olan bu minyatür kabaklar, ilk bakışta küçük formlarıyla sempati topluyor. Wee bee little balkabağından yapılan dolmalar çok cezbedici, özellikle de çocuklar buna bayılıyor. Bahçesinde ya da serasında hiç balkabağı yetiştirmeyenler için de bir başlangıç olabilecek bu kabakları yemek istemeyenler, içini oyup süs olarak da kullanıyorlar. Hatta içine sütlü-karamelli çay koyup bu şekilde servis edenler bile var!

http://www.tarlasera.com/