PAYLAŞ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, tarım sektörüne yönelik yeni bir destekleme paketi açıkladı. Buna göre, nohut, fasulye ve mercimek üretiminde hibe desteği yüzde 100 artırılacak.

Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı pirinçten alınan KDV indiriminden sonra, bugün de Diyarbakır’da katıldığı Ak Parti İl Kongresi’nde yeni bir ‘paket’ açıklayacaklarını söyledi.

Tekirdağ’da, pirinçte KDV oranını yüzde 8’den, yüzde 1’e indirdiklerini duyurduğunu anımsatan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Kırmızı mercimek, nohut, kuru fasulyeye verdiğimiz pirim desteğini yüzde 100 artırıyoruz. Kırmızı mercimek, nohut ve kuru fasulyede sertifikalı tohum kullanımında, yüzde 20 ile 50 arası artış sağlayacağız. Meyve üreticilerimize verdiğimiz fidan desteğini yüzde 50 artırıyoruz. 42 ilimize, Diyarbakır da içinde, hibe fonlarından 3 milyar vermiştik, 3 milyar daha vereceğiz. Süt ve süt ürünleri konusundaki hibe oranını yüzde 70’e çıkaracağız. Bütün tarım alanlarında hibe oranlarını artırıyoruz, artırmaya devam edeceğiz. İnşallah Diyarbakır, GAP bölgesi, bütün bu havza Ortadoğu’nun da dünyanın da en önemli tarım havzalarından biri olacak. Ve Diyarbakır’ı bir kültür merkezi yapmak için, çok acı hatıralar taşıyan hapishaneyi kültür müzesi, Diyarbakır müzesi haline dönüştürüyoruz. Bundan sonra Diyarbakır sadece kültürle, barışla, kardeşlikle anılacak.”

http://www.hurriyet.com.tr/