PAYLAŞ

Mersin’de Dünya Bakliyat Günü nedeni ile düzenlenen etinlikte de bakliyatın önemine dikkat çekmek amacıyla konuklara bakliyat ürünleri ile yapılmış çorba, börek, salata ve ana yemeklerden oluşan ikramda bulunuldu.

Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya Bakliyat Günü etkinliğine, Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, MHP Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan, Kolombiya Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek ile davetliler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Borsa Başkanı Özdemir, bakliyat ürünlerinin dengeli ve sağlıklı beslenme için hayati öneme sahip olduğunu belirterek, “Dünya nüfusunun 2050 yılında bakliyat tüketiminin 10 milyar tona ulaşacağı ön görülüyor. Yani bugüne oranla yüzde 35 gelişen bir nüfusu beslememiz gerekecek. Oysa dünya genelinde bakliyat üretimi azalma eğiliminde. Dolayısıyla bakliyat üretim arazilerini artık daha çok verimli kullanmak mecburiyetindeyiz. Bu verim artışının sağlanmasında baklagiller önemli bir rol oynayabilir. Çünkü bakliyat ürünleri toprağı azot bakımından zenginleştirirler. Böylece toprak verimini arttırır. Ayrıca dönüşümlü üretim yöntemi ile aynı topraktan sürekli olarak yüksek verimli ürün alınmasını sağlar” dedi.