PAYLAŞ

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, işlenmiş bazı tarım ürünlerinin ihracatını yasaklayan karara tepki göstererek, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a çağrı yaptı: İhracat yasağı kalkmazsa fabrikalar kapanacak.

Ticaret Bakanlığı Eylül ayında un ihracatına yönelik rejim değişikliğine gitti. Yeni sistem, ‘yurt dışından getirdiğin ithal buğdayın ihracatını yapacaksın, ihracatta yerli buğday kullanmayacaksın’ diyor. Özellikle Federe Kürdistan Bölgesi’ne un ihracatı yapan Mardin’deki sanayiciler bu durumdan çok etkilendi.

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Duvar’a yaptığı açıklamada, “1 Eylül 2018 Tarihli Resmi Gazete’nin 30522 sayısında yayımlanan tebliğe göre bazı tarım ürünlerinin ihracatı yasaklandı. Bu nedenle Mardin’de un üreten fabrikalar çalışamaz duruma geldi” dedi.

Öter, Mardin’de 65 un, 14 bulgur ve 3 makarna fabrikası bulunduğunu hatırlatarak ihracatın önüne çıkan engellerden dolayı bu fabrikaların çalışamaz duruma geldiğini söyledi. Öter, “Fabrikalar çalışmayınca sanayici zarar ediyor. İstihdamda sorun yaşanıyor. Bazı fabrikalar işçi çıkarmaya başladı. Öte yandan yükünü alan binlerce kamyon her gün yola çıkıyordu, şimdi bunlar da durdu. Şoförler de bu nedenle işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya” şeklinde konuştu.