PAYLAŞ

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, kısa sürede 4 milyar dolarlık üretim, 500 milyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşan ve 10 milyar dolarlık katma değer üreten tohumculuk sektörünü değerlendirdi.

Tarımsal üretimin en stratejik girdisinin tohumluk olduğunu kaydeden TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’Biz, tohum, fide, fidan ve süs bitkilerine, diğer anlamda bitki üretim materyallerinin hepsine birden ‘’tohumluk’’ diyoruz. Bu alanlara birlikte baktığımızda 4 milyar dolarlık üretim değerine, 10 milyar dolarlık katma değere ulaştık. 2018 yılında 260 milyon dolarlık ihracat, 240 milyon dolar ithalat yaptık. İlk kez ihracatımız, ithalatımızı geçti. 80 ülkeye tohum satıyoruz. Bu ivme devam edecek. 2023 yılında toplam ihracatımızın 500 milyon dolar olması için dünya kazan biz kepçe dolaşıyoruz.’’ dedi.

tohum-2

‘’Milli üretimin artması için AR-GE’ye daha çok kaynak aktarılmalı’’

Sektörün üretim miktarlarını rakamlarla ortaya koyan Akcan, ‘’2018 yılında 1 milyon 60 bin ton sertifikalı tohum, 190 milyon adet meyve fidanı, 4 milyar adet sebze fidesi, 1.7 milyar adet süs bitkisi ürettik. Tüm gruplarda her yıl artan bir üretim grafiği var. Örneğin birliğimizin ve alt birliklerimizin kurulduğu 2008 yılından bu yana sertifikalı tohum üretimi % 366, fidan üretimi % 292, fide üretimi %53, süs bitkileri üretimi % 15 dolayında arttı. Süs bitkilerinde ayrıca üretim alanları son 15 yılda yüzde 250 artarak, 50 bin dekara ulaştı. TÜRKTOB ve alt birlikleri olarak 50 bin üyemizle bitkisel üretimin tamamen milli tohumluklarla yapılması ve sertifikalı tohum kullanımının artması için yoğun bir gayretimiz var. Ancak kamu kurumları AR-GE’ye daha çok kaynak aktarmalı ve sektörümüzün bu kaynakları kullanması için teşvik etmeli.‘’ şeklinde konuştu.