PAYLAŞ

Osmaniye’de hasadı en zor olan sebze türlerinden bamyanın toplanmasına başlandı. Çiftçilikle uğraşan Aydın ailesinin her bir ferdi, kavurucu yaz sıcağı altında saatlerce bamya hasadı yaparak ev ekonomisine katkı sağladı.

Alternatif ürün olarak tarlalarına bu yıl bamya ektiklerini aktaran çiftçi Halil Aydın, Türkiye’de ilk hasadının Osmaniye’ de yapıldığını, haziran içerisinde başlayıp ekim ayı sonuna kadar devam ettiğini söyledi. Tarım makineleriyle hasadı yapılamayan bamyanın toplamasının oldukça zor ve zahmet isteyen bir ürün olduğunu belirten Aydın, “35-40 derece sıcaklıkta bayma hasadı yapıyor ve oldukça zorlanıyoruz. Para kazanmak kolay değil, bazılar okuyoruz, kimimiz ise çalışıyoruz.  Bu şekilde ilerleyip gidiyoruz” dedi.

Bamya fiyatların tarlada kilogramının 5-5,5 liradan satıldığını belirten Aydın, “Bu kadar zor şartlarda hasat yapıyoruz. İlacı, gübresi, çapası, suyu derken  elimize pek bir şey kalmıyor. Hasadının zor olmasının yanı sıra bayağı masraflıda bir iş, hafta sonuna elimize pek bir şey kalmıyor. karın tokluğuna çalışıyoruz” diye konuştu.

(DHA)