PAYLAŞ

Şeker İşçileri Sendikası (Şeker İş) Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin, bu yıl ilçede pancar üretim kotasının 500 bin ton olarak belirlendiğini bildirdi.

Şahin, sendikasında binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, geride kalan kampanya döneminin gerek yönetim, gerekse işçiler açısından zor şartlar altında gerçekleştiğini belirtti.

Önümüzdeki dönem için de bu zorlukların tekrar etmemesi için çalışmalarını özverili şekilde sürdürdüklerini dile getiren Şahin, “Elbistan Şeker Fabrikasının 2016 pancar üretim kotası 500 bin ton olarak belirlendi. Çiftçilerin, fabrikaya tahsis edilen 500 bin ton pancar kotasını üretime dönüştürmesini bekliyoruz” dedi.

Geçici işçilerin çalışma süresiyle ilgili de açıklamada bulunan Şahin, şu ifadelere yer verdi:

“Şeker fabrikalarının çözüm bekleyen ve kanayan yarası haline gelen geçici işçilerin çalışma sürelerini kısıtlayan 5620 sayılı yasanın kaldırılmasını istiyoruz. Muvakkat işçilerin kadro sorununun giderilmesi gerekmektedir. İşçinin verimli şekilde çalışabilmesi için bu yasanın kaldırılması şarttır. Şeker fabrikalarının personel ihtiyacı hizmet alımı yöntemiyle giderilmeye çalışılmaktadır. Bu durumda fabrikanın işçi ihtiyacına tam anlamıyla cevap vermiyor.”

www.tarimpusulasi.com