PAYLAŞ

Abdullah Sami Paksoy

Dünyamızın devamlı artan nüfusunu beslemek için tarım önem kazanmış durumda.  Basında sıkça gördüğümüz, açlıktan kaçan mülteciler sığınacak güvenli limanlar aramakta. 

Dört milyondan fazla Suriyeli misafir memleketimizde karınlarını doyurma fırsatı buluyorsa, bu Türkiye’nin – özellikle Çukurova’nın – önemli bir tarım / gıda üretim bölgesi olduğuna işaret eder.

IEEE Spectrum  Journal of Flexible Electronics  “Plant Wearables and Airdropped Sensors Could Sow Big Data Seeds” başlıklı  Jeremy HSU ya ait 10.Eylül.2018 tarihli makaleyi  aşağıda özetleyeceğim, sonunda da Adana’mıza bağlamaya çalışacağım.

Suudi Arabistan Kral Abdullah Fen ve Teknoloji Üniversitesi’nden (KAUST)    M. M.  Hussain   ve   J. Nassar‘ın dronelar ile yapılmakta olan bitki denetimi araştırmasıdır.

Esnek, flaster gibi bitkilere yapışan, drone’dan atılan bu çipler tarım sektöründe veri toplama devrimi gerçekleştirmeyi hedeflemekte.  Nispeten ucuz olan bu sensörler ile bitkiler üzerinde, mikrometre ölçeğinde büyüklükte alanda ısı ve rutubet değişimlerinin izlenmesi yapılabiliyor.

Bu PlantCopter denilen, topluca tarlalara üstten serpilen, esnek sensörler, stratejik şekilde bitkilere tutunarak, veriyi kaydeder ve  bluetooth bağlantısı ile aktarır.

Çoğu ticari bitki izleme uygulamaları, pahalı elektronik kamera sistemleri,  ve/veya sopa şeklinde toprağa batan ısı ve nem ölçen araçlar kullanır.  Bu cihazlar ile çok hassas ölçüm zordur, geniş arazi uygulamaları ise pahalıdır.

Her 2 saniyede  bir veri kaydeden düşük enerji sistemini lityum iyon, minik, şarjlı piller  besliyor.  Ortalama 151 gün kayıt yapabiliyor, 256 kb dahili hafızasına veri kaydediyor.  Bluetooth ile yakındaki drone’ lara veya cep telefonlarına veriyi aktarabiliyor.

Araştırmacılar ilk polimer/altın folyodan bükülebilen, bitkilere kolay tutunabilen esnek,  giyilebilir bir sensör yarattı.  Bu ilk sensörler,  arpa ve şans bambusu bitkilerinde saatler, hatta günlerce denendi.  Büyümenin en küçük değişikliğini bile ölçebiliyorlardı.