PAYLAŞ

Adana’da hasat edilen sezonun ilk buğdayı, Gaziantep Ticaret Borsasında (GTB) kilogramı 1,05 liradan satıldı. Yılın ilk mahsul buğdayı Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yetiştirilerek Gaziantep’e getirildi.

GTB hububat satış salonunda sabah seansında satışa sunulan ilk mahsul buğday, üretici ve işletmecilerin yoğun ilgisini gördü. Yaklaşık 30 ton ekmeklik buğday kilogramı 1,055 liradan bir un fabrikasına satıldı.

Buğdayı satışa sunan tüccar, sezonun ilk buğdayının Adana’nın Yumurtalık ilçesinde sahile yakın bir bölgede yetiştirildiğini belirterek, şunları kaydetti: “Ekimi erken yapılan buğday, bulunduğu coğrafi konum ve hava şartlarının etkisiyle normal hasat sezonundan yaklaşık bir ay önce istenilen olgunluğa ulaşmış. Üreticimiz tarafından hasadı yapılarak şehrimize getirilen ilk buğdayını biz de bugün GTB’de satışa sunduk. Bölgemizde buğday hasadının yaklaşık 30-40 gün içerisinde başlamasını bekliyoruz. Üretici ve tüccarlar olarak yeni sezonun bol kazançlı ve bereketli geçmesini temenni ediyoruz.”