PAYLAŞ

Malatya Ramada Altın Kayısı Otelinde, Kayısı, Elma Ve Bağ’da ana zararlılarla mücadelede kullanılan, Çiftleşmeyi Engelleme Feromonlarının Türkiye de tek distribütörü olan Sumi Agro Firmasınca Bitki Koruma Ürünleri (BKÜ) ve Biyoteknik Mücadele yöntemlerinden Çiftleşmeyi Engelleme tekniği ve feromonlarının tanıtımının yapıldığı toplantı düzenlendi.

Toplantıya Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali SELVİ, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Bayram Murat ASMA, Firma yetkilileri, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin GÜNCİ ve Şube Müdürlüğü teknik elemanları, Organik Tarım Birlik Başkanları ve BKÜ bayileri katıldı.

İl Müdürü Sayın SELVİ Malatya’da yetiştirilen Kayısı ve diğer ürünlerinin Ülkemizde bir marka olduğunu ve ekonomimize büyük katkı sağladığını ve sahip çıkmamız gerektiğini belirterek, “Zirai Mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin teknik talimatlara ve tavsiyelere uygun olarak kullanılması, bitkisel üretimde bilinçsiz ve gereksiz olarak yüksek dozda zirai ilaç kullanımı insan ve çevre sağlığını tehdit etmektedir. Bu olumsuzluklardan dolayı kimyasal mücadeleye alternatif olarak geliştirilen biyoteknik mücadele yöntemlerinin kullanımının yaygınlaştırılmasını istiyoruz” dedi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin GÜNCİ toplantıda söz alarak 2014 ve 2015 yıllarında İlde Biyoteknik Mücadele uygulayan çiftçilerden ve elde edilen başarıdan bahsederek, 2016 yılında hedefin daha fazla alanda ve üretici ile bu yöntemi yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Daha sonra Firma Yetkilileri tarafından yapılan sunuda Biyoteknik mücadele anlatıldı.

www.tarimpusulasi.com