Konya’da şeker pancar hasadı sürüyor

Türkiye genelinde en fazla şeker pancarı üretilen Konya’da şeker pancarı veriminde artış bekleniyor.

Türkiye’de Şeker Pancarı üretiminde ilk sırada yer alan Konya’da pancar hasadı devam ediyor. Nisan ayında üretim mesaisi başlayan şeker pancarında Konya’da bu yıl 6 milyon ton kota bulunurken, verimde geçen yıla oranla yüzde 10’luk artış bekleniyor.

Türkiye’de en fazla şeker pancarı üretiminin yapıldığı Konya’da çiftçiler pancar hasadına devam ediyor. Yapılan üretimlerle Türkiye genelindeki şeker pancarı ihtiyacının büyük bölümü Konya Ovasından karşılanıyor. 180 gün önce ekimi yapılan şeker pancarı, çiftçiler tarafından tarlada gece gündüz yoğun mesai yapılarak sökülüyor. Makine yardımıyla sökümü yapılan pancarlar kamyonlara yüklenerek fabrikalara taşınıyor. Hasadın Aralık ayı itibariyle sona ereceğini aktaran uzmanlar, şeker pancarının bu yıl rekolte ve kalite yönüyle oldukça verimli olduğunu belirtti.

“GEÇEN SENEYE ORANLA YÜZDE 10’LUK BİR YÜKSELİŞİN OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ”

Konya’nın şeker pancarı üretiminde ülke genelinde ilk sırada yer aldığını ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz, “Türkiye geneline baktığımız zaman şeker pancarı üretiminde birinci sırada yer alıyor. Yaklaşık 1 milyon dekar bir üretim alanı var. Bu alanda yaklaşık 6 milyon tonluk bir üretime denk geliyor. Şu anda Konya Ovasındaki Hasat başladı, hasat döneminde sezon ortasına doğru geldik. Şeker fabrikaları alıma devam ediyor. Şu anki fiyat da üreticileri memnun etmiş durumda. Ürün gruplarına baktığınız zaman ay çiçek, buğday, mısır ve pancar içerisinde; pancar getirisi biraz daha iyi durumda. Şeker üretiminde de geçen seneye oranla yüzde 10’luk bir yükselişin olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mehmet Yaşin: İhtiyaç listesi

Bizim kuşak bunu da gördü! Dendiğine göre, Anadolu'yu yıkan bu...

Bakan Kirişçi: Bazı barajlarımızda sızıntılar olsa bile bunlar çok önem arz etmiyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem sonrası durumla...

Perakendecilerden deprem bölgesine yardım seferberliği

Depremzedelere iş dünyasından destek veren grupla artmaya devam ediyor....

Fay hattındaki 24 kentimiz ve 110 ilçemiz

İTÜ'lü yerbilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz fay hattındaki 24...