PAYLAŞ

Burcu Cansu

Şarbon skandalının arkası kesilmiyor. Veterinerler Birliği Başkanı Gözet, ithal hayvanda veteriner görevlendirilmediğini söyledi.

Et ve Süt Kurumu’nun kurbanlık olarak Brezilya’dan Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe getirdiği yaklaşık 4 bin büyükbaştan 50’sinin şarbon nedeniyle telef olması üzerine ilan edilen karantina sürüyor. Çiftlik karantinaya alınırken, bölgede yaşayanlar hastalığın yayılmasından endişeli.

Skandalla ilgili konuşan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Talat Gözet, besilik ve kasaplık hayvan ithalinde veteriner görevlendirilmesi gerektiğini belirterek, dışarıdan getirilen hayvanlarda artık veteriner görevlendirilmediğini söyledi. Gözet, “5-6 ay öncesine kadar ithal hayvan getirilirken veteriner görevlendiriliyordu artık görevlendirilmiyor. Özel şirketler veterinerin masraflarını üstlenmiyor. Çözüm ithalattan vazgeçip kendi hayvanlarımızı üretmemizdir” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir şarbon vakasını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Emir, gerekli kontrol mekanizmalarının oluşturulamamasından doğan bir ihmalin olup olmadığını, ihmalin görülmesi durumunda sorumlular hakkında nasıl bir işlem yapılacağını sordu.

Halk sağlığı sorunu
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, gıda güvenliği krizi yaşandığını belirterek, şarbonun halk sağlığı sorunu haline geldiğini bildirdi. Şarbonun otçul hayvanların hastalığı olduğunu belirten Merkez Konseyi, “İnsanlarda bulaşma yoluna göre deri, akciğer ve bağırsak şarbonuna neden olabilir. Olguların büyük bir kısmı deri şarbonu olarak görülür ve tedavisi mümkündür. Ancak daha nadir görülmesine rağmen solunum ve bağırsak şarbonunun ise tedavisi zor, hatta bulaşmadan sonra bir hafta içinde sıklıkla ölümle sonuçlanabilmektedir” uyarısı yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığının sorumluluğuna dikkatin çekildiği açıklamada, Bakan Pakdemirli’ye “Kurban pazarlarında satılan tüm küçük ve büyükbaş hayvanlar Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliğinin ilgili yönetmeliğince gerekli muayeneden geçirilmiş midir? Son bir ay içinde deri, akciğer veya bağırsak şarbonu şüphesi ile sağlık kurumlarına başvuran vatandaşlarımız var mıdır? Eğer varsa sağlık durumları nedir?” diye soruldu.

www.birgun.net