PAYLAŞ

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, sanayinin ürettiği süt ve süt ürünlerini karalayanlara, “Bizim sütümüz sağlıklı ama onların bilgisi kirli” diye seslendi.

Nüfusumuzun hayvansal protein ihtiyacını karşılayabilmek için hayvan sayımızı artırmak gerektiğini belirten SETBİR Başkanı Tarık Tezel, “Bu yatırım, nüfusumuzu yeterli miktarda hayvansal proteinle beslemekle kalmayacak, bu sayede gelişecek sağlıklı nesiller daha az hastaneye, daha az huzurevine ihtiyaç duyacak” dedi. Tezel, her fırsatta sanayinin ürettiği süt ve süt ürünlerini karalayanlara da, “Bizim sütümüz sağlıklı ama onların bilgisi kirli” diye seslendi.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, Dünya Gazetesi’nin Serbest Kürsü köşesindeki yazısını 1 Haziran Dünya Süt Günü dolayısıyla süt ve süt ürünleri üretimi ile tüketimine ayırdı. Tezel, “Türkiye’de üretilen sütün yarısından çoğu ya kayıtdışı olarak işleniyor ya da sokak sütü olarak satılıyor” başlıklı yazısında, BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2001 yılında aldığı karar uyarınca gelenekselleştirdiği 1 Haziran Dünya Süt Günü’nün Türkiye’de de kutlandığına anımsattı.