PAYLAŞ

Samanın getirisi,döviz,faiz, altın ve borsadan yüksek

Ekonomi dünyasında,televizyon ekranlarında, gazetelerin ekonomi sayfalarında ,sosyal medyada döviz,faiz,altın ve borsaya ilişkin haberler hep ilgiyle izlenir.

Uzmanlar, ekranlarda gün boyu ekonomik ve siyasi gelişmeler doğrultusunda bu yatırım araçlarındaki gelişmeleri yorumlar. Yatırımcıya yol gösterir. Kimisi “döviz alın” der. Kimisi altın,kimisi faizi önerir.Parası olan yatırımcı aldığı bilgiler doğrultusunda yatırım yapar. Ya para kazanır veya para kaybeder.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Mart 2018 itibariyle açıkladığı “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getirileri” tablosuna göre, mevduat faizinin yıllık nominal getirisi yüzde 9.94 olurken Tüketici fiyat Endeksi’ne indirgenmiş reel getirisi -0.26 oldu. Borsa İstanbul 100 Endeksi’nin aynı dönemde nominal getirisi yüzde 29.86, reel getirisi yüzde 17.81 olarak gerçekleşti. Amerikan Doları’nın getirisi nominal yüzde 6.01,reel getirisi yüzde -3.83 olurken, Avro’nun nominal getirisi yüzde 22.38,reel getirisi de 11.02 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde külçe altının nominal getirisi yüzde 14.23,reel getirisi yüzde 3.63 oldu.

Saman fiyatı yüzde 64.6 arttı

“Paranızı samana yatırın” diyen yok. Fakat, son bir yılda samanın getirisi döviz,faiz,borsa ve altından çok daha yüksek oldu.

Et ve Süt Kurumu’nun 16 Nisan 2018′ günü yayınladığı Haftalık Piyasa Bülteni’ne göre, son bir yıllık dönemde samanın fiyatı yüzde 64.6 oranında arttı. Bir yatırımcı dövizi,faiz,altın veya borsa yerine samana para yatırsa kazancı yüzde 64.6 ile çok daha yüksek olurdu.

Sadece samanın değil, diğer yemlerde de fiyat artışı oldukça yüksek. Et ve Süt Kurumu’nun yayınladığı bültendeki bilgilere göre, son bir yılda besi yemi yüzde 20.8,süt yemi yüzde 20.6, yonca yüzde 30.4, korunga yüzde 55.9, silajlık mısır yüzde 32.8 arttı.

Yemdeki fiyat artışı aynı oranda et ve süt fiyatlarına yansımadığı için üretici ciddi olarak zarar ediyor. Hayvancılıktan çekiliyor.

Gündemde olan kırmızı et fiyatlarına bakıldığında, Et ve Süt Kurumu verilerine göre, son bir yıllık dönemde besilik dana fiyatı yüzde 17.52, dana karkas fiyatı yüzde 6.40, kuzu karkas fiyatı yüzde 32.6 oranında artış kaydetti

Yazımın Devamı için tıklayınız