PAYLAŞ

20 yıl önce Japonya’da gördüğü orkinos çiftliklerini İzmir’de kuran Akua Group Yönetim Kurulu üyesi Nedim Anbar, bugün Amerika’dan Çin’e, Kore’den Belçika’ya kadar 10 ülkeye orkinos ihracatı yapıyor. 2018’de 60 milyon liraya yakın ciro hedefleyen şirket, yurtdışında da yatırıma devam ediyor.

Nedim Anbar, 1996 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da Askeri Ataşe olarak görev yapıyordu. Anbar’ın en büyük hayallerinden biri de 1890 yılında Japonya’nın Oshima Adası açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan Türk denizcilerinin defnedildiği şehitliği ziyaret etmekti. Bu hayalini Tokyo’ya gelişinden iki yıl sonra gerçekleştirdi Anbar. Ancak bu ziyaret yepyeni bir girişimin de kapısını açacaktı. Şehitliği ziyaretinde tanık olduğu devasal boyutlardaki orkinos yetiştirme kafesleri bir anda ilgisini çekti Anbar’ın, Türkiye’ye dönmeden önce orkinos yetiştiriciliği hakkında bilgiler topladı. Orkinos dünyada talebi artan bir üründü ancak Avrupa’da tek yetiştirici ülke Hırvatistan’dı. Emeklilik ikramiyesi böylesine büyük bir yatırıma yeterli değildi. Bir süre hazırladığı sunumu kolunun altına koyup ortak aradı kendine… Ama bu sırada İspanya ve Tunus’ta çiftlikler kurulmaya başlamıştı bile. Sonunda Deniz Kuvvetleri’nden ayrılan sınıf arkadaşı Hasan Şerefoğlu ile el sıkıştılar. 2002 yılına gelindiğinde 7 ortakla İzmir’de kurdular Akua Group’u…

10 ÜLKEYE İHRACAT

Şirketin kuruluşundan bir yıl sonra üretime başladılar ve aynı yıl ihracat da yaptılar. 15 yıl boyunca yatırıma devam etti Akua Group. Yeni pazarlar ve yeni üretim teknikleri üzerine çalışmalar yaptılar. Sonunda Kore’den ABD’ye, Çin’den İngiltere’ye kadar 10 ülkeye yatırım yapmaya başladılar.