PAYLAŞ

Kuzey Irak yönetimi tarafından, Habur sınır kapısında Türkiye’den beyaz et ve yumurta ithalatına konulan ek vergi, yapılan görüşmeler sonrasında kaldırıldı.

Türk kanatlı sektörünün en büyük ihracat pazarı olan ve geçtiğimiz yıl 433 milyon dolarlık piliç eti ve 299 milyon dolarlık da yumurta ihracatı yapılan Irak pazarında, Şubat ayı sonunda Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından Habur Sınır Kapısı’nda ilave vergi uygulaması başlatılmıştı. Uygulama ile Habur Sınır Kapısı’nda piliç eti ihracatına ton başı 290 dolar ve yumurta ihracatına da TIR başına 4 bin dolar vergi konulmuştu. Sektörü zora sokan ilave vergi uygulaması üzerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin başlattığı görüşmeler sonuç verdi ve Kuzey Irak yönetimi uygulamaya son verdi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, sektör ihracatının yarısından fazlasının gerçekleştirildiği Kuzey Irak’ta yaşanan sorunun çözümünün büyük bir riski ortadan kaldırdığını söyledi.

Irak’a bu yıl 250 bin ton ihracat yapılmasını beklediklerini belirten Koca, ilave vergi kaldırılmasaydı, bunun yarısının bile gerçekleştirilemeyeceğini söyledi. Koca, bu yıl tavuk ayağı da dahil olmak üzere 800 milyon dolar tutarında, 500 bin ton ihracat yapılmasını beklediklerini kaydetti.

TİM verilerine göre beyaz et sektörü geçen yıl 581 milyon doları tavuk eti, 55 milyon doları tavuk ayağı, 16 milyon 128 bin doları da hindi eti olmak üzere toplam 653 milyon 867 bin 206 dolarlık çiğ kanatlı eti ihracatı gerçekleştirdi.

http://www.gidahatti.com/