PAYLAŞ

Defne Belediyesi, Hatay’ın kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerinden ipekböcekçiliğini canlandırmak ve her yaştan insanı üretime kazandırmak amacıyla hazırladığı projelerini hayata geçirmeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda Defne Belediye Meclisi tarafından alınan bir kararla ‘İpekböceği Yetiştirme Evi’ olarak kullanılmak üzere tahsis edilen müstakil binada restorasyon çalışmaları sürüyor. Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman’ın her aşamasında takip ettiği çalışmalar kapsamında ipekböceği yetiştirme evinin bahçesinde de peyzaj çalışmalarına başlandı. Bahçeye dikilecek ağaçlar için Defne Belediye Başkan Yardımcısı Girne Mansuroğlu’nun da katılımıyla fidan dikme etkinliği düzenlendi. İpekböceklerinin besin kaynağı olan dut fidanları, belediye ekiplerinin önceden hazırlamış olduğu yerlere Sümerler Ortaokulu öğrencileri ile birlikte dikildi.

İŞKUR ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde İpekböcekçiliği Kursu da geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. Defne Belediyesi Subaşı Hizmet Binasında verilen kursların ilk gününde açılışa Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, İŞKUR Hatay İl Müdür V. Ömer Faruk Çelik, Defne Belediye Başkan Yardımcısı Derya Altunay katıldı. İpekböceği yetiştirme ve ipek dokuma ustası Tülay Genç’in konuyla ilgili bilgiler sunduğu kursun ilk gününde Vali Yardımcısı Bilal Ölmez de ipekböcekçiliği ile ilgili bilgi ve birikimlerini paylaştı.

Burada eğitim alan kursiyerler, 7 ayın sonunda ipekböcekçiliği alanında üretim yapabilecek seviyeye ulaşmış olacak.

(CİHAN)