PAYLAŞ

Teknoloji firması Aromyx, insan tat ve koku alıcılarını bir biyoçipe yerleştirerek tat ve kokuyu dijital ortama aktardı. Bu teknoloji gıda formülasyonlarının kağıt üzerinde geliştirilmesine izin verecek.

Aromyx insan burnunda bulunan 402 koku alıcısını, EssenceChip adını verdikleri bir biyoçip prototipi üzerine başarıyla klonladıklarını iddia etti. Bulaşmayı önlemek için tek kullanımlık üretilen bu biyoçipten elde edilen bilgiler daha sonra allegory adı verilen bir bilgisayar programı yoluyla dijital ortama aktarılıyor.

Tat ve kokuyu bilgisayarda saklamak

Allegory tat ve koku verilerini merkezi bir bulut veritabanında depoluyor. Bu sayede Aromyx tat ve koku verilerini ampirik, ölçeklendirilebilir ve tekrarlanabilir şekilde ölçebiliyor. Merkezi Kaliforniya’da bulunan Aromyx bu teknolojiyi 80’lerde geliştirilen görsel tanımlama ve 90’larda geliştirilen ses tanımlama teknolojilerine benzetiyor.

Proje öncelikle Amerikan Savunma İleri Düzey Araştırma Projeleri Ajansı tarafından desteklemiş. Projenin amacı koku almak üzere eğitilmiş köpeklerin yerini tutacak bir güvenlik cihazı oluşturmak olmuş. Ancak Aromyx bu teknolojinin gıda endüstrisinin de yararına olacağını düşünüyor. Firma CEO’su Chris Hanson gıda ve içecek üreticilerinin son on yılda doğal gıda alternatifleri karşısında milyarlarca dolar kaybettiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

tarimsal-biyoteknoloji-gidahattiSentetik aromalar doğalları ile değiştirilebilir

“Bu durum tüketici tercihlerinin daha sağlıklı alternatiflere yönelmesi ile oluşan toplam pazar payı kaybının sadece küçük bir parçası. Aromyx gıda ve içecek üreticilerinin EssenceChip ve Allegory platformunu bir gıdanın içerik profilini çıkarmak, sonrasında da bu gıdanın tat ve koku özelliklerini sağlayan aroma bileşenleri yeni bileşenlerle değiştirmek için kullanmasını öngörüyor. Bu yeni bileşenler, tüketicinin sağlık ya da fiyat yönünden çekici bularak yeni formülasyonlu ürünü tercih etmesini sağlayacak.”

Aromyx’in son ürettiği teknolojinin insan tadım panellerinin de yerini alacağı, bu sayede tat ve kokuların daha objektif değerlendirilmesinin sağlanacağı düşünülüyor.

www.gidahatti.com