PAYLAŞ

Yeni sensör teknolojisi ile süt kutuları üzerinde son tüketim tarihi ifadesinin yer almasına gerek kalmayacak.

Washington Eyalet Üniversitesi Biyolojik Sistem Mühendisliği Bölümünden bilim insanları, sütün iyi durumda ya da bozulmuş olup olmadığını “koklayarak” anlayan bir sensör geliştirdiler.

Sensör, sütte büyüyen bakterilerin çıkardığı, sütün bozulduğu anlamına gelen gazlarla tepkimeye giren, kimyasal olarak kaplanmış nanopartiküllerden oluşuyor. Sensör süte doğrudan temas etmiyor, bu nedenle nanoteknolojinin gıdalardaki uygulamaları gibi endişe de doğurmuyor.

Araştırmacılar, bozulma sırasında çoğu gıdanın kökü kokulu uçucu gazlar çıkardığını, ancak ambalajı açmadan bu kokuyu almanın mümkün olmadığını söylüyor. Yeni bulunan sensör ise bu gazları tespit ederek renk değiştiriyor. Buluş henüz ilk aşamalarında, ancak Food Control dergisinde yayınlanan çalışma, buluşun temelini oluşturan kimyasal tepkimenin laboratuvar koşullarında oluşabildiğini gösteriyor.

Araştırmacıların bir sonraki hedefi ise, bir ürünün bozulmadan önce ne kadar ömrü kaldığını gösterecek bir sistem. Mevcut sistemde sensör sadece sütün bozulmuş olup olmadığını gösteriyor.