PAYLAŞ

Tüketicilerin yemek yeme alışkanlıkları, geleneksel aile yemeklerinden daha küçük parçalı ve esnek bir yemek yeme stiline geçiş yaparak, hareket halindeyken veya tek başlarına yenen çok sayıda küçük besini kapsayan temel değişikliklere uğramıştır. Bu küresel rapor, yeme şeklimizin nasıl değiştiğine ve bunun yemeyi seçtiğimiz yemek için ne gibi etkileri olduğunu açıklamaktadır.

Euromonitor International günümüz toplumunda yemek yeme zamanlarımız ve alışkanlıklarımızın nasıl değiştiğini gösteren yeni bir rapor yayınladı. Euromonitor International bağımsız stratejik pazar araştırması sunmada dünyanın önde gelen şirketlerinden birisidir. Rapora göre yemek yeme alışkanlıklarımız ve zamanlarımız giderek değişiyor.

Alışkanlıklarımızda görünen temel değişimler:

Öğünlerin parçalanması

Yemek yeme stilleri gelenek ve kültürden çok güçlü bir şekilde etkilenmeye devam ederken, birçok tüketici günde üç sabit öğün yeme biçiminden, gün boyunca daha esnek bir atıştırma düzenine ve uygun olan herhangi bir zamanda yeme biçimine doğru ilerlemektedir. Bu, şu anda bir beslenme amacına hizmet ettiği gibi, sadece öğünler arasındaki boşluğu doldurulmasına yol açmıştır. Ayrıca saate bakılmaksızın daha küçük öğünler yeme alışkanlığının artması nedeniyle, atıştırmalıkların öneminin artmasına yol açmıştır.