PAYLAŞ

Tekirdağ ve ilçelerinde dün akşam ıspanak yedikten sonra mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle 40 kişi çeşitli hastanelere başvurdu.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde ıspanaktan kaynaklanan gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastanelere başvuran 44 kişiden 19’unun tedavi için acil gözlem servislerine alındığını açıklanmasının ardından Tekirdağ’dan da zehirlenme haberi geldi.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Cengiz Becerir, ıspanak yedikten sonra rahatsızlanan 40 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

İl sağlık müdürlüğünün açıklaması şöyle: “Tekirdağ genelinde toplam 40 kişi gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelerimize başvurmuştur. Herhangi bir hayati tehlikesi olmayan 40 hastamızdan 39’u tedavilerinin ardından taburcu edilmiş olup, 1 hastamızın tedavisi devam etmektedir. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından başlatılan incelemede, benzer şikayetleri olan hastalarımızın ortak noktalarının ıspanak yemekleri olmasından dolayı bu alana yoğunlaşılmıştır. İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince numune alınmış ancak tetkikler henüz sonuçlanmamıştır. Dolayısıyla hastalarımızın şikayetlerinin kesin nedeni, tetkikler sonuçlandığında belirlenmiş olacaktır. İl Sağlık ve İl Tarım Müdürlüklerimiz olayı titizlikle takip etmektedir.”

‘Nedeni yabancı ot’; numuneler inceleniyor

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kentte çok sayıda görülen gıda zehirlenmesine ıspanağın değil, ıspanağa karışan yabancı otların neden olduğunu bildirmişti. Müdürlüğe bağlı ekipler ise zehirlenme vakalarının ardından Bayrampaşa’da bulunan yaş meyve ve sebze halinden günlük rutinin dışında inceleme amacıyla ıspanak numunesi aldı.

Kaynak: www.diken.com.tr